Denis i Mariusz w finale konkursu "Fizyczne ścieżki"

13 marca 2019

"Chcieliśmy zrobić coś bardziej nietypowego..."

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Denis Janiak i Mariusz Majzner z klasy 3A1 dostali się do finału XIV edycji konkursu ogólnopolskiego "Fizyczne Ścieżki"! (Tak, tak - ten Denis, którego znamy również ze świetnych recenzji pisanych dla "Małej Czarno-Białej" i tak, ten Mariusz, który otrzymał wyróżnienie Sapere Auso za rok szkolny 2017/2018). Organizatorami konkursu są Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Denis i Mariusz podczas tzw. seminarium finałowego w wystąpieniu pt. "Źródła prądu elektrycznego" będą prezentować swoje doświadczenia i przedstawiać wyniki badań, które prowadzili prawie dwa lata. "Była to praca żmudna, twórcza i trudna," jak podkreśliła ich opiekunka p. prof. Ewa Pater.

"Naszym głównym projektem był silnik elektryczny indukcyjny. Ale, o ile normalnie magnes kręci się w środku, tak my wymyśliliśmy to tak, że magnes przelatuje przez prostą rurę, przez zwojnicę, wytwarzając na niej prąd. Trochę części do jego budowy dostaliśmy od p. prof. Pater. Do konstrukcji był też potrzebny statyw, który zbudowaliśmy z materiałów szkolnych, a pomagał nam między innymi pan Jurek (tak, wszyscy znamy pana Jurka 🙂 ), mieliśmy po drodze jedno poważne niepowodzenie, kiedy to wiele godzin pracy poszło na marne. Ale zmieniliśmy podejście i w końcu się udało." Na gifach poniżej widać efekty: powstaje prąd, zapala się żarówka.

"Szukaliśmy czegoś bardziej nietypowego, bardziej nietypowego źródła prądu niż te popularne ostatnio takie jak wiatr czy woda. Chcieliśmy zrobić coś innego."

Oprócz skonstruowania silnika, chłopcy musieli również napisać pracę i to także na jej podstawie zostali zakwalifikowani do finału. Co jest stawką w tej grze? Indeks na wydziały fizyki uniwersytetów w Białymstoku, Warszawie i na Uniwersytet Jagielloński. Ale - i tu niespodzianka. To nie jest ich pomysł na życie, gdyż plany na studia obaj panowie mają inne. Po co więc ten cały wysiłek i poświęcony czas? Dlaczego to robili? Po prostu - z czystej PASJI! Nic dodać, nic ująć, wielkie brawa i powodzenia w ostatecznym etapie konkursu! Finał odbędzie się 4 i 5 kwietnia 2019 w Świerku pod Warszawą na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Trzymamy kciuki za zapatrzonych w przyszłość naszych uczniów! 😉