"Etyczni" o cyberprzemocy

27 lutego 2019

Zauważyliście wywieszone na tablicy na pierwszym półpiętrze plakaty i informacje? Ich smutny temat na pewno brzmi niestety znajomo. Z daleka widać duże ostrzegawcze rysunki, a jeśli ktoś podejdzie bliżej, to będzie mógł przeczytać więcej informacji na temat tzw. cyberprzemocy. Zachęcamy, warto się zainteresować i poczytać nie tylko o tym, na czym to zjawisko polega, ale jak się przed nim bronić i gdzie szukać pomocy! Oby nikt z nas nigdy nie stał się ani prowodyrem takich nienawistnych działań, ani ich ofiarą. Wszystkim nam życzymy mądrości i wrażliwości, i umiejętności przewidywania skutków naszych działań  - a czasami również skutków... niedziałania. Dlaczego? Dlatego, że będąc świadkiem jakiejkolwiek formy internetowego prześladowania mamy obowiązek się temu przeciwstawić - tak, by osoba, która jest ofiarą poczuła wsparcie.

Inspiracją tej mini kampanii plakatowej są "Etyczni". "Etyczni" to grupa uczniów, która uczęszcza na lekcje etyki z p. Beatą Czajkowską. Ostatnio na lekcjach poruszali bardzo ważne problemy związane właśnie z cyberprzemocą.

Jeśli ktoś dokucza Ci, obraża, nęka lub ośmiesza za pośrednictwem Internetu - masz prawo się bronić.
Ważne, abyś powiedział o takiej sytuacji zaufanej osobie dorosłej - rodzicom, wychowawcy, czy szkolnemu pedagogowi.

Możesz też zadzwonić na telefon zaufania: 116 111

Czym jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu internetu i/lub telefonów komórkowych.

W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradnośćwstydupokorzeniestrach, a czasem również złość.

Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja, często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

• ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu albo telefonu komórkowego
  • podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach
  • włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)
  • publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć albo informacji, które kogoś ośmieszają
  • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów
  • pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych

Cyberprzemoc ma miejsce, między innymi, gdy:

•   ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w internecie bez Twojej zgody
  •   ktoś umieszcza w sieci czy rozsyła na Twój temat nieprawdziwe informacje lub takie, których się wstydzisz
  •   ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie

Może znasz tę osobę, może masz podejrzenie kto to może być, a może nie masz pojęcia, kto może Ci tak dokuczać.

Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja, to bardzo możliwe, że:

• czujesz wstyd, że coś takiego pojawiło się w sieci i wielu Twoich znajomych to widziało
  • boisz się, że dowie się o tym większa grupa osób
  • jesteś zły/zła, że Cię to spotkało
  • obawiasz się, że gdy opowiesz o tym bliskiej osobie, ktoś będzie próbował się zemścić
  • masz poczucie winy, że nie potrafiłaś/potrafiłeś tego przewidzieć
  • odczuwasz bezradność, że nie możesz tego zmienić

Pamiętaj! Nie jesteś sam/a!

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich znajomych ma taki kłopot -  szukaj pomocy u rodziców, nauczycieli, pedagogów,

na linii telefonu zaufania: 116 111

Stop cyberprzemocy!

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

• Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją
  • Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań
  • Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach
  • Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisze "Alt + Print Screen", a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V". Pamiętaj, aby zapisać plik!

Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

• Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości
  • Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji
  • Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś - zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy, nie przesyłaj tych informacji dalej – zgłoś tę sytuację osobie dorosłej!

Przygotowane na podstawie: https://116111.pl/problemy/czym-jest-cyberprzemoc,aid,53