IID na wycieczce

IID na wycieczce

16 października klasa 2D z wychowawczynią p. Joanną Szpytko była na wycieczce w Szczecinie – co prawda krótkiej, ale zawsze przecież jest miło wyrwać się choćby i na trochę z rytmu codzienności i zmienić otoczenie – a przy okazji czegoś ciekawego się dowiedzieć! Klasa odwiedziła Centrum Dialogu Przełomy, które jest częścią Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ze strony www: „Centrum Dialogu Przełomy, to miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów, związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, powstał w sercu miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najtrudniejszy czas poprzedniego systemu politycznego – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców. Grudzień ’70, Sierpień ’80, Sierpień ’88, wpłynęły na transformacje ustrojowe w Polsce i Europie, trwale wpisując Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych.”

Warto przypomnieć, że w roku 2016 Centrum – jako pierwszy polski budynek – otrzymał prestiżową nagrodę World Building of the Year pokonawszy 375 konkurentów z całego świata! Został uznany za najlepszy budynek świata roku, a dodatkowo już pierwszego dnia festiwalu Centrum zwyciężyło w kategorii Najlepszy Obiekt Kultury na świecie.

 

Tak więc – warto tam pojechać i zwiedzić nie tylko muzeum, ale i przyjrzeć się dokonaniom polskich architektów – szczególnie, że tuż obok możemy podziwiać słynny budynek Filharmonii Szczecińskiej, również obsypany polskimi i światowymi nagrodami architektonicznymi.

Polub nas: