20 września 2017

Dumny Mieszko i Dobrawa wraz z całą świtą przemierzyli dziś ulice Świnoujścia. W blasku słońca lśniły zbroje walecznych rycerzy, a brązowe stroje zakonników podkreślały nadchodzącą jesień. Dzień Patrona - historyczny, tradycyjny i kolorowy jak jesienne liście.

Główna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie pan dyrektor Piotr Adamczyk przywitał uczniów oraz grono pedagogiczne. Swą obecnością zaszczycili nas także: Prezydent Miasta Świnoujścia - pan Janusz Żmurkiewicz, Prezes Związku Sybiraków Koła w Świnoujściu - pani Maria Zając, Honorowy Nauczyciel Liceum - pani Wacława Dubiel oraz emerytowana nauczycielka historii w naszej szkole - pani Anna Dębowska. Sala zapełniła się historią i tradycją przekazywaną od pokoleń, galowy strój uczniów podkreślał podniosły nastrój. Usłyszeliśmy relację Galla Anonima (Oskar Janczarek) i jego pomocnika (Dawid Leszczyna) o początkach naszego państwa. Biskup Jordan (Rafał Piątkowski) tradycyjnie ochrzcił Mieszka i jego lud, a dwórki z gracją zatańczyły średniowieczną marazulę. Przy wtórze pięknej weselnej pieśni „Oj, chmielu, chmielu” odbyły się zaślubiny Mieszka i Dobrawy. Następnie wszystkie białogłowy ze świty w czasie kolejnej słowiańskiej pieśni „Pośrataj żeni, Łado” pobłogosławiły nowożeńców. Barwne wianki we włosach dwórek przypomniały dawne czasy, przeszłość z teraźniejszością połączyła się w jednej sali.

Ważnym momentem dzisiejszego święta było złożenie uroczystego ślubowania przez uczniów klas I oraz przedstawienie uczniów nominowanych do Złotej Tarczy. Byli to: Maja Kozłowska (3a), Wiktoria Ławrecka (3b), Paulina Kłodkowska (3c) oraz Igor Kaczmarek (3d). Pan Dyrektor Piotr Adamczyk z dumą wręczył Złotą Tarczę Mai Kozłowskiej, po czym ogłosił, że tegoroczną stypendystką Prezesa Rady Ministrów została Martyna Beczkowska z klasy IIB. Obydwie uczennice nagrodzono gromkimi brawami!

Nad wszystkim czuwały:
scenariusz i reżyseria – Iwona Dominiak