Miejskie obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej z udziałem naszych uczniów

12 kwietnia 2019

W hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej, Sybirakom i ofiarom katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2019 roku na Cmentarzu Miejskim przy kamiennych tablicach "Katyń 1940" w Świnoujściu odbyła się uroczystość miejska, w której uczestniczyli reprezentanci władz miasta: Prezydent - Janusz Żmurkiewicz, Wiceprezydent - Paweł Sujka, Sekretarz Miasta - Iwona Szkopińska, Prezes Koła Związku Sybiraków w Świnoujściu - Maria Zając, Sybiracy, kombatanci, harcerze oraz zaproszeni goście.

Główne części uroczystości to: Apel Pamięci; modlitwa za ofiary Katynia, zmarłych na Syberii i ofiary katastrofy smoleńskiej, prowadzona przez księdza Dziekana Piotra Superlaka; minuta ciszy; montaż patriotyczno-poetycki w wykonaniu młodzieży LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I; złożenie wieńców, kwiatów i zniczy TYM - którzy na zawsze zostali na "Nieludzkiej Ziemi"; sygnał "Śpij Kolego".

Uroczystość uświetniła Kompania Reprezentacyjna 8. Flotylli Obrony Wybrzeża
w Świnoujściu.

Nasza młodzież zaprezentowała wzruszający program poetycki, oparty na tekstach Sybiraków, polskich poetów.

Piosenka Marka Grechuty pt. "Ojczyzna" spuentowała całą uroczystość:
Bez historii, mowy, sztuki
Bez mądrości tej z nauki
naród się zamieni w bezimienny kraj.

Masz obronić co najlepsze
by służyło Polsce jeszcze
liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa.

W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy 2c i 3d: Martyna Knap, Emilia Deptuła, Sebastian Koweła, Dawid Orłowski, Damian Wlazło, Gabriela Kruk(wokal). Opieka- pani Iwona Dominiak

Informacja: Iwona Dominiak, zdjęcia: Sebastian Koweła