Niezwykła lekcja historii

10 grudnia 2017

8 grudnia 2017 r. uczniowie klasy IA uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. Historyczno-Techniczne Muzeum w Peenemünde w kooperacji z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało dla polskiej i niemieckiej młodzieży zajęcia dotyczące dramatycznych wydarzeń w Warszawie w sierpniu 1944 roku. Specjalnie na spotkanie z uczniami do Peenemünde przybył pan Bogdan Bartnikowski, Powstaniec i więzień KL Auschwitz-Birkenau.

Uczniowie naszego liceum wraz z uczniami z Polic, Wolgastu i Karlshagen zwiedzili wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu, która jeszcze do stycznia stanowi część ekspozycji HTM w Peenemünde. Towarzyszące zadaniu karty pracy miały przygotować uczniów m.in. do rozmowy ze świadkiem historii.

Pan Bartnikowski jako 12-letni chłopiec był łącznikiem - ochotnikiem w zgrupowaniu żołnierzy AK pod dowództwem por. "Gustawa". Jeszcze w sierpniu 1944 roku wraz z matką został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przeżycia z czasów okupacji oraz uwięzienia opisał w zbiorze opowiadań "Dzieciństwo w pasiakach" oraz w powieściach "Daleka droga", "Powrót nad Wisłę" oraz "Dni długie jak lata".  Podczas spotkań z polską i niemiecką młodzieżą nie tylko wspomina trudne, wojenne czasy, ale przede wszystkim promuje ideę pojednania obu narodów oraz dążenia do pokoju w Europie.

Bogdan Bartnikowski podarował naszemu liceum swoją książkę "Dzieciństwo w pasiakach". Od poniedziałku będzie można wypożyczyć ją ze szkolnej biblioteki. Publikacja w języku niemieckim trafiła także do uczniów po zachodniej części wyspy Uznam.