Pożegnanie po 20 latach i pożegnanie na wakacje

26 czerwca 2017

W tym roku uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 dla klas pierwszych i drugich była absolutnie wyjątkowa! Po rekordowych 20 latach kierowania "Mieszkiem" Pani Dyrektor Grażyna Szczodry kończy swoją pracę jako siódmy dyrektor w historii naszej szkoły! Wraz z nią swoją pracę jako wicedyrektor kończy również Pani Wicedyrektor Halina Prokopiuk. Obie Panie będą jeszcze kierować szkołą do końca sierpnia, ale właśnie w tym dniu - w dniu zakończenia roku szkolnego zostały pożegnane przez społeczność uczniowską.

Przytaczamy in extenso tekst wystąpienia pożegnalnego przedstawicieli RSU:
Igora Kaczmarka i Kamili Słupińskiej

Jak napisał Kohelet: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Czas płaczu i czas śmiechu, [...] czas milczenia i czas mówienia [...] czas dzień dobry i czas …. do widzenia.”

Kiedy spotykamy się w ostatnim dniu szkoły, na zakończeniu roku szkolnego zazwyczaj mówimy sobie do widzenia na zaledwie dwa miesiące, które umykają nam później nie wiadomo kiedy, by ponownie spotkać się w murach naszej szkoły. Tym razem jednak jest inaczej. Nadszedł dziś bowiem dzień, w którym żegnamy się z naszą Panią Dyrektor, Grażyną Szczodry, która sprawowała pieczę nad naszą szkołą przez ostatnie dwadzieścia lat.

My, obecni uczniowie, przebywamy w niej zaledwie trzy lata, a nawet mniej, ale nawet tak krótki czas był dla nas okazją, by przekonać się jak doskonałym administratorem i opiekunką naszej szkoły jest Pani Dyrektor – wyremontowane korytarze, łazienki, sale lekcyjne i sala gimnastyczna, boisko szkolne, rozbudowa budynku, winda i specjalne wejście dla osób niepełnosprawnych, sala aerobiku, siłownia, modernizacja ogrzewania, szafki dla każdego ucznia, szkolne wi-fi, komputery w salach informatycznych i w centrum bibliotecznym, gdzie są dostępne też nowości czytelnicze, których w innych szkołach mogą nam pozazdrościć, komputeryzacja szkoły, wszystko to wywalczone dla nas nieustannym chodzeniem i proszeniem przez panią Dyrektor, Grażynę Szczodry.
A to przecież nie wszystko.

Jak powiedział Jan Paweł II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Przywołuję te słowa nieprzypadkowo, gdyż mogą być one namiastką podziękowań dla naszej Pani Dyrektor, która stała się wielka poprzez ogrom pracy, jaką włożyła w kształtowanie naszej szkoły. Pani Dyrektor Grażyna Szczodry przez wiele lat swojej pracy pokazywała nam z jaką odpowiedzialnością i zaangażowaniem należy ją wykonywać, mając na względzie dobro uczniów i nauczycieli, służąc nam wszystkim, dążąc do zapewnienia nam bezpieczeństwa i najlepszych warunków do nauki oraz przekazując nam swoją wiedzę i umiejętności, nikomu nie odmawiając dobrej rady i pomocy, o czym, jako przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego, wielokrotnie mogliśmy się przekonać.

Jeden z najbardziej znanych twórców reklamy David MacKenzie Ogilvy powiedział „Każdy głupi potrafi zawierać transakcje handlowe, ale trzeba geniuszu, wiary i wytrwałości, by stworzyć markę.” Wydawać by się mogło, że handel i reklama to dziedziny całkowicie obce szkole, ale tak nie jest. W dzisiejszym świecie, poddanym ekonomii i prawom rynku, również szkoła musi wypracować swoją markę, renomę, a jest to możliwe tylko dzięki właśnie wierze, wytrwałości i ciężkiej, sumiennej pracy, dzięki nauczycielom prowadzonym mądrze i wspieranym przez dyrektora szkoły. Taką właśnie jakość udało się stworzyć i rozwijać dzięki codziennej pracy naszych nauczycieli pod przewodnictwem Pani Dyrektor, Grażyny Szczodry, czego dowodem są liczni laureaci konkursów i olimpiad czy też wyróżnienia jak chociażby tytuł Szkoły Odkrywców Talentów czy Brązowa Tarcza.

Szkoła to niezwykle skomplikowane, wielopoziomowe środowisko – uczniowie, rodzice, nauczyciele. A jakby tego było mało, są jeszcze instytucje i organy nadrzędne, mające swoje wizje i oczekiwania wobec niej. Nawet najbardziej zaangażowany i pełen pasji dyrektor nie poradzi sobie w swojej codziennej pracy, jeśli nie będzie miał wsparcia – osoby, która mu w tej mrówczej pracy pomoże swoją sumiennością, rzetelnością, odpowiedzialnością i radą. Osoby, która swoją wiedzą i umiejętnościami pomoże w prowadzeniu szkoły i wypełnianiu spoczywających na niej zadań. Taką osobą dla naszej pani Dyrektor jest bez wątpienia Pani Wicedyrektor Halina Prokopiuk, którą dziś również niejako żegnamy – jako odchodzącą ze swojego stanowiska wicedyrektora naszej szkoły, choć mamy nadzieję, pozostającą z nami nadal jako nauczycielka języka niemieckiego.

Dziś obu Paniom pragniemy bardzo serdecznie podziękować za wzór sumiennej i pełnej oddania pracy, życząc równocześnie wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń.

Dziękujemy za troskę, cierpliwość, dobre rady i wsparcie, za trud, by nasza szkoła była coraz lepsza, zarówno jeśli chodzi o poziom nauczania jak i jej funkcjonalności, estetyki, komfortu uczenia się w niej czy zagospodarowania przestrzeni tak, by jak najlepiej służyła nam przez kolejne lata.

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy lata pracy poświęcone naszej szkole, zaangażowanie i codzienny trud, któremu, mamy nadzieję, towarzyszyły też chwile, które będą Panie mogły wspominać z prawdziwą przyjemnością.

A oto kilka pozostałych zdjęć z uroczystości zakończenia roku szkolnego: