Spotkanie z absolwentką

27 lutego 2020
26 lutego 2020 roku na lekcji fizyki medycznej w klasie 2b odwiedziła nas Pani doktor Magdalena Czajkowska-Szłapa z Poradni Rodzinnej ZOZ w Świnoujściu.

Pani doktor jest absolwentką naszego liceum. Zaplanowaliśmy wspólnie z uczniami i Panią doktor, że na spotkaniu będziemy rozmawiać o zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób układu krążenia.

Takie zagadnienia analizowaliśmy ostatnio na lekcjach korzystając z materiałów szkolnych. Jednak bardzo aktualnym tematem w ostatnim okresie stał się problem zagrożenia nowym koronawirusem z Wuhan. Wirus ten atakuje płuca, bo przyczepia się do obecnego tam białka ACE2 (występuje też u nietoperzy), co umożliwia mu wtargnięcie do komórek gospodarza. Ze względu na wiele wątpliwości, niewiadomych, pytań bez odpowiedzi, nasza lekcja została wypełniona analizą sytuacji na świecie i możliwych zagrożeń. Dyskutowaliśmy również o zapobieganiu zagrożeniom w Polsce i w Świnoujściu.

Na lekcji gościliśmy również Pana dyrektora Piotra Adamczyka (nie po raz pierwszy). Bardzo dziękujemy Pani doktor za poświęcony czas i za przeprowadzoną lekcję. Pani doktor życzymy niewielu pacjentów, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy na lekcje fizyki medycznej.

informacja: Ewa Pater