Sukces "Łowców Cząstek" w konkursie "CREDO"!

16 lipca 2020

Drodzy Łowcy Cząstek (I NIE TYLKO!) !

CREDO to projekt, w którym każdy może wziąć udział - do rejestrowania kosmicznych cząstek wystarczy aplikacja w smartfonie, a dane posłużą do naukowych badań.

Dzięki naszym pomiarom na smartfonach weryfikowane będą hipotezy dotyczące kwantowej struktury czasoprzestrzeni, związki między promieniowaniem kosmicznym a trzęsieniami ziemi czy zachorowalnością na raka. Łączone są wyniki z bardzo wielu różnych detektorów rejestrujących cząstki kosmiczne. Z detektorów profesjonalnych, budowanych i zarządzanych przez duże ośrodki naukowe jak i powszechnych matryc CMOS w aparatach fotograficznych smartfonów. Aby podłączyć smartfon do chmury detektorów CREDO, wystarczy zainstalować aplikację CREDO Detector i uruchamiać ją przy zasłoniętym obiektywie kamery (szczegóły na stronie https://credo.science/). Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji CREDO Detector sprawuje Politechnika Krakowska, za gromadzenie i przetwarzanie danych napływających z całego świata odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. CREDO to obserwatorium podwójnie otwarte. Każdy może dołączyć ze swoimi danymi, każdy też może otrzymać dostęp do wszystkich danych naukowych. Projekt umożliwia nie tylko zbieranie danych, edukację, rozwój indywidualny, ale także daje przyjemność  poznawania i tworzenia nauki.

Minęło już parę miesięcy od spotkania w Krakowie, podczas którego nasza Szkoła postanowiła wziąć udział w 2 edycji konkursu "Łowcy Cząstek".

Duży szacunek należy się wszystkim, którzy systematycznie polowali na cząstki w zakończonej edycji konkursu, zwłaszcza w trakcie zdalnego nauczania, kiedy nasze smartfony i tak miały dużo "na głowie". Wszystkim uczestnikom dziękujemy i na najbliższym apelu - miejmy nadzieję, że we wrześniu - zapraszamy po upominki!

Chociaż konkurs dobiegł końca, to cząstki nadal można łapać, bo projekt naukowy nadal trwa! Tymczasem na stronie CREDO pojawiło się podsumowanie 2 edycji.

W roku szkolnym 2019/2020 w konkursie uczestniczyło ponad 1200 uczniów z 62 polskich szkół. Rywalizacja między drużynami odbywała się w dwóch kategoriach: Liga i Maraton.

Rywalizacja w kategorii Liga: polega na chwytaniu cząstek w czasie jednej, wybranej nocy w miesiącu. W czasie trwania konkursu, każdego miesiąca, w nocy z 12 na 13 dnia miesiąca, uczestnicy konkursu uruchamiają aplikację CREDO Detector między godziną 21.00 a 7.00. O kolejności drużyn w danym miesiącu decyduje ilość schwytanych podczas tej jednej nocy cząstek.

Rywalizacja w kategorii Maraton: Członkowie drużyny biorącej udział w tej kategorii uruchamiają aplikację CREDO Detector w dowolnym czasie w trakcie trwania konkursu.

Na koniec konkursu obliczana jest łączna ilość detekcji dokonanych przez wszystkich członków drużyny przez cały czas trwania wydarzenia, wliczając w to także detekcję dokonane na potrzeby kategorii Liga.

Mamy powody do radości, bo nasza Szkoła stanęła na podium w obu kategoriach spośród 62 szkół w Polsce!

I kategoria: Maraton

Liderami w tej kategorii okazali się uczniowie "Mieszka"! 31-osobowy zespół naszych uczniów osiągnął ostatecznie 26 792 detekcji i zdobył I miejsce!

II kategoria: Liga

W tej kategorii zdobyliśmy miejsce II zdobywając 450 punktów, tylko 11 mniej niż zwycięzcy.

credo.science/podsumowanie-ii-edycji/

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym! Serdeczne gratulacje!

Ola Puchała, klasa 3a
oraz nauczyciele fizyki - Pani Ewa Pater i Pan Sebastian Błaż