XX Szkolne Święto Nauki

4 kwietnia 2018

Po raz dwudziesty uczniowie naszej szkoły zaprezentowali doświadczenia fizyczne w ramach Szkolnego Święta Nauki. Zatytułowaliśmy nasz pokaz „Nasze Najciekawsze Doświadczenia Fizyczne”. Z okazji jubileuszu postanowiliśmy pokazać te doświadczenia, które były najciekawsze  w historii naszych działań naukowych. Jednocześnie były one już nagradzane na Ogólnopolskich Konkursach. Ta wieloletnia tradycja świętowania, inspiruje nas wciąż do łączenia piękna nauki z pięknem muzyki, śpiewu. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Piotr Adamczyk. Historycznego podsumowania dokonały Barbara Andrzejczyk i Ewa Pater. Dedykowaliśmy tegoroczne Święto zmarłemu niedawno wybitnemu astrofizykowi Stephenowi Hawkingowi. Doświadczenia pokazali:

1. Bieg Promienia Świetlnego w Ośrodku Optycznie Niejednorodnym (w cieczy) - Oliwia Świętczak i Ewa Rytlewska klasa 2a
  2. Bieg Promienia Świetlnego w Ośrodku Optycznie Niejednorodnym (w ciele stałym) - Kamil Bońkowski i Mateusz Koczkodaj - klasa 2a
  3. Akustyczna Niszcząca Fala Stojąca w Szklanej Płytce - Roksana Staniszewska i Jakub Dunajko - klasa 2a
  4. Ogniste Tornado - Aleksandra Baran i Dorota Patecka - klasa 2a1
  5. Efekt Magnetohydrodynamiczny (czyli mieszanie w zupie bez łyżki) - Patrycja Foldyna i Szymon Sadłos - klasa 2a
  6. Doświadczenia Optyczne - Kacper Obrębski, Sebastian Poskart, Dawid Sołtykiewicz - klasa 2a1
  7. Akustyczna Fala Stojąca w Gazie - Rura Rubensa - Mariusz Majzner, Denis Janiak, Oliwer Błaszak - klasa 2a1
  8. Kosmiczna Struna - Wiktoria Moczulak - klasa 2a1
  9. Dźwięk Generowany Światłem - Jakub Krzysztofik, Michał Hamadyk - klasa 2a1
  10. Balonowy Krąg - Wiktoria Czarnecka, Marek Pietkiewicz - klasa 2a1

Następnie doświadczenia przedstawili uczniowie klas pierwszych:

1. Niezwykłe Balony- Julia Stróżyńska i Agata Majewska – klasa 1a

2. Zdumiewająca Woda – Weronika Grygowska

W programie Święta wystąpiła Julia Arkitek śpiewając piosenkę „Poza logiką” oraz „Horyzonty”, a na akordeonie zagrał Michał Hamadyk. Zwieńczeniem XX Szkolnego Święta Nauki był TORT ufundowany przez Pana Wiesława Kaczanowskiego dla wszystkich młodych naukowców.

Ewa Pater