4 Zakątki ponownie gościły w "Mieszku"

22 kwietnia 2023

17 i 18 kwietnia bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie Czterech Zakątków Południowego Bałtyku, tym razem w naszej szkole. Jak każdego semestru uczniowie, nauczyciele i politycy z Danii, Niemiec, Polski i Szwecji wzięli udział w warsztatach, tym razem skupionych na systemach edukacji. Przygotowania naszych uczniów podjęła się p. Sabina Chojna, a organizacją zajęła się p. Ewa Rucińska. Politykiem reprezentującym Świnoujście był Pan Radny Jacek Jurkiewicz. Naszą szkołę reprezentowali:

Jakub Babicki

Jakub Rudziński

Aleksander Janota

Szymon Chudy

Maciej Wolniak

Nikola Szczęśniak

Maja Pełnikowska

Martyna Wojciechowska

Maximilian Gembała

Roch Rupar

Pierwszego dnia spotkania po przywitaniu przez Pana Prezydenta Pawła Sujkę i krótkiej prezentacji o Świnoujściu, każdy Zakątek przedstawił swój system edukacji w formie krótkiej prezentacji. Następnie podzieliliśmy się na 4 międzynarodowe zespoły w celu porównania każdego systemu, jeden na każdy stopień edukacyjny: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia i szkoła wyższa.

Po wyczerpującej pracy przyszła pora na spacer. W ramach gry terenowej zespoły międzynarodowe prowadzone przez polskich uczniów miały za zadanie odwiedzić 4 punkty w Świnoujściu i wykonać związane z nimi zadania, na przykład robiąc grupowe zdjęcie z rzeźbą Smoka Telesfora.

Po przerwie obiadowej w Słowianinie uczniowie zasiedli do dyskusji na temat tradycji każdego zakątka, takich jak czerwony pasek na polskim wzorowym świadectwie, czy niemiecki Oktoberfest. Dzień zakończył się kolacją w Kurnej Chacie.

Drugi dzień był dniem marszu i jazdy autokarem. Po porannej zbiórce pod Muzeum Rybołówstwa wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się do Podziemnego Miasta, gdzie czekał na nas anglojęzyczny przewodnik. W dość przewrotny sposób okazało się, że miejsce to łączy historię trzech z czterech Zakątków. Niemieckie międzywojenne stanowisko artylerii do zwalczania okrętów zostało po drugiej wojnie światowej przejęte przez Wojsko Polskie, które przystosowało niemieckie fortyfikacje do roli sztabu, który miał koordynować… atak na Danię!

Po pouczającym zwiedzaniu tego wielkiego kompleksu pojechaliśmy autokarem do Lubina, aby stamtąd udać się w stronę jeziora Turkusowego. Weszliśmy na wzgórze Zielonka, gdzie zrobiliśmy grupowe, pamiątkowe zdjęcie, a następnie udaliśmy się w stronę Wapnicy, gdzie czekał na nas autokar. Po drodze podziwialiśmy piękno przyrody Wolińskiego Parku Narodowego i samego jeziora.

Po powrocie do szkoły Szwedzi, Niemcy i Duńczycy w grupach narodowych przygotowali prezentacje i filmiki na temat ich pobytu w Świnoujściu. Następnie wszyscy uczciliśmy pobyt wyśmienitą pizzą. Wszyscy byli zadowoleni, jednak większość była zgodna - pogoda mogła być lepsza.

Informacje: Jakub Babicki