Wolność kocham i rozumiem - w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

3 sierpnia 2024

Historię swojego narodu trzeba znać. Ona decyduje o tożsamości, jest nauką wolności. Wolność to najcenniejszy dar, jaki ma człowiek, jaki mają narody, a nasza piękna, ukochana Stolica w dniu 1 sierpnia 1944 powstała, by o tę wolność walczyć. Dlatego w przedstawieniu ku uczczeniu 80. rocznicy tego wydarzenia, w którym wystąpili nasi uczniowie, nadany został taki właśnie tytuł: "Wolność kocham i rozumiem". „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – napisał ówczesny Delegat Rządu na Kraj – Jan Stanisław Jankowski, pseudonim „Soból”. Powstanie to było zamanifestowanie światu, że Polacy chcą samostanowić o sobie, że pragną być praworządnym, niezawisłym narodem. Godzina 17.00 - godzina „W” - to dla nich była realna godzina oznaczająca początek walki, a dla nas dzisiaj to symbol wartości, waleczności, wolności, wdzięczności, solidarności, nadziei, patriotyzmu, honoru, odwagi, poświęcenia, godności.

Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem!

Scenariusz przygotowała i przedstawienie wyreżyserowała wraz ze swoją córką, aktorką - Katarzyną Dominiak, Pani Iwona Dominiak, a na próby w środku lata przychodzili i wystąpili:

Olaf Krzyżaniak, Wojtek Kieruzel, Justyna Furmańczyk, Lena Zieleniewicz, Zofia Szeliga, Joanna Wojciechowska, Kornelia Łusiak, Karolina Raczkowska, Kacper Wolicki, Karol Rajner, p. Iwona Dominiak i gościnnie – Katarzyna Anna Dominiak - dziękujemy!

Przedstawienie odbyło się w Muszli Koncertowej i było częścią miejskich obchodów rocznicowych; miało formę słowno-muzyczną, a widzowie towarzyszyli nam w śpiewaniu powstańczych piosenek.

Zdjęcia wykonał: Robert Ignaciuk - dziękujemy!

Nagranie Zachodniopomorska TV - dziękujemy!

Zdjęcie w tle: barykada powstańcza: domena publiczna