Narodowe Czytanie w "Mieszku"

11 września 2024

6 września 2024r. w szkolnej bibliotece odbyło się wspólne czytanie fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego , w ramach akcji Narodowe Czytanie. Głównym celem była przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski .

„Kordian” to znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”..

W Narodowym Czytaniu w "Mieszku" udział wzięli:

1. Pani dyrektor Renata Brudnik,
  2.  Klasa 2c - grupa humanistyczna: Klaudia Bukowska, Malwina Dusza, Martyna Kalinowska, Martyna Kogucińska, Maja Kowalewska, Maria Lewandowska, Wiktor Patecki, Nina Przetacznik, Antonina Strzelczyk, Wiktor Szpilowski, Laura Wolna, Julia Wróbel, Jagoda Zdunek, Karol Zygadlewicz, z klasy 2a – Hania Stróżek.

Organizatorki:

Beata Dziadulewicz i BeataCzajkowska