Mieszko na Gali „Unia Europejska inspiruje Pomorze Zachodnie”

24 maja 2019

W ramach obchodów 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w województwie zachodniopomorskim przygotowano wiele uroczystości, których Patronem był Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. 20 maja 2019 roku odbyła się uroczysta Gala pt. „Fake newsy i mowa nienawiści wrogami Unii Europejskiej”. Na miejsce spotkania wybrano Salę Główną Opery na Zamku w Szczecinie. Zaproszono uczniów szkół średnich. Nasze miasto reprezentowała klasa I D z „Mieszka” oraz grupa uczniów z CEZiT-u.

Gośćmi specjalnymi byli telewizyjni dziennikarze. Beata Biel, dziennikarka portalu konkret24.tvn24.pl, realizatorka i producentka telewizyjna przygotowała prezentację „Razem przeciwko fake newsom. Co możesz zrobić Ty?” Podkreślała, że nie można obojętnie przechodzić obok mowy nienawiści i fake newsów. Bezmyślne lajkowanie niesprawdzonych rewelacji może przynieść falę hejtu i krzywdy. „Hejt jest popularny, gdyż bazuje na naszych emocjach”- twierdziła pani Beata Biel. Podała kilka prostych sposobów na przerwanie fali hejtu oraz pokazała przykłady fake newsów, które nadal funkcjonują w Internecie jako prawdziwe wiadomości, gdyż sprostowań nie czytamy tak chętnie, jak zaskakujących wiadomości. Filip Chajzer, dziennikarz, reporter, prezenter telewizyjny i radiowy podzielił się swoimi doświadczeniami na temat hejtu. Opowiedział, w jaki sposób nienawiść wobec jego osoby w Internecie przekuł w dobro dla innych. Nazwał to „wektorowaniem”.

Po Gali można było porozmawiać z dziennikarzami, zrobić pamiątkowe zdjęcia, do których z przyjemnością pozował zwłaszcza dowcipny Filip Chajzer. Spotkanie podobało się naszym uczniom, żałowaliśmy tylko tego, że nie udało nam się wziąć udziału w warsztatach, prowadzonych do południa.