Dzień Patrona A.D. 2021

18 września 2021

W dniu 17 września 2021 uroczyście obchodziliśmy doroczne Święto Patrona naszej szkoły - Mieszka I. Klasa 2C pod przewodnictwem Pani Joanny Szpytko, wsparta zaangażowaniem kilku osób z innych klas zainscenizowała moment zaślubin Mieszka I z Dobrawą oraz chrztu Polski. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku już po raz drugi w historii szkoły w obchodach Dnia Patrona nie wszyscy mogli wziąć udział. Obecne były tylko klasy pierwsze, a z klas starszych osoby występujące i klasy trzecie po gimnazjum, czyli 3e, 3f i 3g. Ponownie nie odbył się też niestety przemarsz ulicami miasta i musiała nam wystarczyć uroczystość w sali gimnastycznej. Uczniowie prowadzący imprezę i opiekujący się nimi nauczyciele dołożyli jednak wszelkich starań, by można było odczuć wagę chwili! Dzień Patrona obfitował we zruszające momenty, ale, co bardzo ważne w tych okolicznościach, nie zabrakło również humoru i śmiechu. Historyczne tło wydarzenia przypomniał w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Pan Piotr Adamczyk. Ponieważ w tym roku Święto przypadło w dzień rocznicy napadu ZSRR na Polskę w roku 1939, Pan Dyrektor mówił nie tylko o historii związanej z dokonaniami Mieszka I, ale nawiązał i do tych tragicznych wydarzeń oraz pokazał jak głębokie jest uzasadnienie wyboru takiego właśnie Patrona Szkoły w mieście, które po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski. Przejście do uroczystego ślubowania klas pierwszych było w tym kontekście wyjątkowo znaczące.

Burzę oklasków wywołało pojawienie się Pani Ewy Kowalskiej, która przedstawiła wyniki konkursu historycznego wiedzy o Mieszku I. Oto one:

I miejsce: 1a
II miejsce: 1b
III miejsce: 1c
IV miejsce: 1d

wyniki indywidualne:

I miejsce: Dominik Bursa 1c
II miejsce: Kornelia Dziuba 1a
III miejsce: Wiktoria Jóźwiak 1b

Serdecznie gratulujemy!

Od wielu lat niezmiernie ważna chwila to prezentacja osób nominowanych do naszej najważniejszej szkolnej nagrody Złotej Tarczy. W tym roku nominowane mogły być osoby z ostatniego rocznika uczniów kończących gimnazjum. Społeczności szkolnej przedstawione zostały następujące kandydatki, które otrzymały od wszystkich zasłużoną owację: Wiktoria Szternal (kl. 3e), Zuzanna Sawicz (kl. 3f), Aleksandra Suchecka (kl. 3g), a Tarczę zdobyła Wiktoria Sternal! Sylwetkę tej uczennicy przedstawimy bliżej w osobnym poście, a już teraz gratulujemy bardzo serdecznie i jej i wszystkim nominowanym! Wielkie brawa!

Składamy również gratulacje i wyrazy uznania całej ekipie artystycznej i technicznej, dzięki której nasze Święto zyskało godną oprawę!

klasa 1d:

Hanna Szymańska, Weronika Kalemba

klasa 2c:

Nikola Błaszczyszyn
Monika Burchardt
Rafał Byczkiewicz
Julia Giero
Hanna Kot
Karol Manikowski
Wiktoria Mortek
Sonia Nica
Daniel Rynkiewicz