"Mieszko" przystępuje do projektu badawczego CREDO

12 września 2019

W dniu 11.09.2019 w gabinecie fizyki odbyło się spotkanie naszych absolwentów Mariusz Majznera i Denisa Janiaka z uczniami z klasy 1d i 2a. Mariusz i Denis pokazali swoje konkursowe doświadczenia i opowiedzieli, jak przygotowywali się do konkursu "Fizyczne Ścieżki". Opowiedzieli również o swoim stażu naukowym w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Rosji oraz o planowanym projekcie badawczym CREDO dla szkół. Nasza szkoła przystępuje w tym roku do tego projektu i będzie rejestrować i badać promieniowanie dochodzące do nas z kosmosu. Za tydzień, dwoje uczniów: Aleksandra Puchała i Adam Gawroński pojadą wraz z Panią Ewą Pater do Krakowa. W Instytucie Badań Jądrowych będą przygotowywać się do prowadzenia badań w szkole w Świnoujściu. Po przyjeździe przeszkolą chętną do pracy większą grupę osób. Wyniki pomiarów będą cennym materiałem uzupełniającym prace uczonych w ogólnoświatowych badaniach naukowych.

"CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), czyli Skrajnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego – projekt naukowy zainicjowany w sierpniu 2016 przez polskich naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, którego celem jest m.in. poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni. Polega na zaangażowaniu jak największej liczby osób w budowę globalnego systemu detektorów promieniowania kosmicznego, poprzez wykorzystanie smartfonów i tabletów." /wikipedia/

Info: Ewa Pater