Niech żyje Polska!

9 listopada 2018

Całej społeczności szkolnej i wszystkim naszym Przyjaciołom

oraz po prostu wszystkim Polakom

życzymy pięknych, dumnych i bardzo radosnych

obchodów tego wyjątkowego Święta Niepodległości!

Dla Polaków  11 listopada 1918r. był dniem triumfu.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 Listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa.

9 listopada 2018 r. odbył się w naszej Szkole uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Narratorami historycznej opowieści byli Wiktoria Moczulak ( kl.3a1) oraz Wiktor Preuss (kl.3a1). Uroczystość wzbogacono o zjawiskowy taniec dziewcząt z klasy 2a do piosenki „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu Tulii. Tancerki: Julia Piwowarska, Jula Architek, Julia Stróżyńska, Jagoda Deluga, Agnieszka Pańko, Laura Chrapicka, Agata Majewska, Aleksandra Lubiecka.

Michał Hamadyk (kl.3a1) zaintonował na akordeonie  „Marsz Pierwszej Brygady”. Julia Architek i Julia Stróżyńska ( kl.2a) wzruszyły piosenką  „Wojenko, wojenko”. Klasa 1a otwarcie zadeklarowała swoją miłość do Ojczyzny śpiewając piosenkę „ Kocham Wolność”. Nie zabrakło też Józefa Piłsudskiego,  którego rolę odegrał Jakub Krzysztofik (kl.3a1). W swoim przemówieniu marszałek odwołał się do serc i sumień młodzieży. Całą uroczystość uświetnili recytatorzy : Agata Majewska (kl.2a), Franciszek Karpowicz (kl.2a), Julia Piwowarska ( kl.2a), Aleksandra Baran (kl.3a1), Dorota Patecka (kl.3a1). Na 100-lecie Polski uczennice klasy 2b: Wiktoria Janota, Weronika Mrówczyńska, Kinga Skura i klasy 3a1: Dorota Patecka, Wiktoria Moczulak, Aleksandra Baran, Wiktoria Czarnecka upiekły 350 serduszek dla Niepodległej.

I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

/Antoni Słonimski, "Polska"/

/fot. główna - "Niepodległa" - Marek Zdziechowski/

/fot.2 - uczennice klasy 2a na uroczystości szkolnej z okazji Święta Niepodległości - Marcelina Ciesielska/

Zapraszamy do obejrzenia filmowych impresji rocznicowych przygotowanych przez Mikołaja Szczerskiego i Marcina Janiszewskiego: https://www.youtube.com/watch?v=MXkHAtZfTSU

Poniżej galeria zdjęć Pani Joanny Szafrańskiej zrobionych podczas naszej szkolnej uroczystości przygotowanej pod kierunkiem Pani Beaty Czajkowskiej:

A oto galeria zdjęć Marceliny Ciesielskiej z kl. 1A:

Dwa dni później, w niedzielę 11 listopada 2018 roku, dokładnie w 100 rocznicę odzyskania niepodległości delegacja naszej szkoły uczestniczyła w oficjalnych miejskich uroczystościach na Placu Słowiańskim. Kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej składali: Pan Dyrektor Piotr Adamczyk oraz Wiktoria Kempa, Aleksandra Ławska, Wiktoria Kozak, Patryk Wiewióra, Paulina Harasimowicz (wszyscy z klasy 1D). Poczet Sztandarowy: Agnieszka Pańko, Mikołaj Szczerski, Wiktoria Orłowska - kl. 2A.