Pamiętamy o ofiarach zbombardowania Świnoujścia

12 marca 2019

W tym roku mijają 74 lata od najtragiczniejszego wydarzenia w historii naszego miasta. 12 marca 1945 roku samoloty alianckie zrzuciły na Świnoujście ponad 3 tysiące bomb burzących, a na skutek ataku zginęło kilka tysięcy osób, głównie cywilów - mieszkańców Świnoujścia, robotników przymusowych z Polski i Holandii, francuskich jeńców wojennych i uchodźców, którzy szukali schronienia w niewielkim mieście portowym.

Nasze liceum od wielu lat pochyla się nad tym dramatycznym wydarzeniem w naszej lokalnej historii. Pamiętamy, że bomby spadły również na gmach naszej szkoły, pochłaniając życie dziesiątek osób, którzy u schyłku II wojny światowej zmuszeni byli poszukiwać w nim przejściowego azylu.

11 marca 2019 roku uczestniczyliśmy w obchodach rocznicowych o charakterze ekumenicznym, które dorocznie odbywają się na świnoujskim cmentarzu komunalnym. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie organizacji kombatanckich, w tym świadkowie wydarzenia oraz świnoujska młodzież. Naszą szkołę reprezentowała klasa I D.