Polacy i Niemcy uczą się historii w Warszawie

7 kwietnia 2017

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Mieszka I w Świnoujściu wraz z uczniami z trzech niemieckich szkół z wyspy Uznam wzięli udział w projekcie historycznym dotyczącym wydarzeń z okresu II Wojny Światowej. Szereg zajęć edukacyjnych zostało przeprowadzonych w Warszawie.

Polsko-niemiecka wycieczka młodzieży z wyspy Uznam do stolicy Polski odbyła się w dniach 28 - 31 marca 2017 r. Kluczowym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, poprzedzone lekcją historii oraz projekcją filmu o tragicznych wydarzeniach z 1944 roku. Zajęcia nie ograniczyły tematyki do działań powstańczych czy ruchu oporu. Uczniowie rozmawiali także o trudnym położeniu międzynarodowym Polski po I Wojnie Światowej, przyczynach wybuchu II Wojny Światowej, dramatycznej sytuacji polskich Żydów w warszawskim getcie, o nazistowskich obozach koncentracyjnych czy polityce terroru i prześladowań ludności podczas wojny. Młodzież odwiedziła również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz wzięła udział w wycieczce edukacyjnej po terenach byłego getta warszawskiego.

Organizatorem wycieczki edukacyjnej było Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemünde, Miasto Gmina Świnoujście oraz Powiat Pomorze Przednie – Greifswald. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I składają im serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu.

/Magdalena Monkosa/