Razem dla czystej planety: uczniowie klas pierwszych sprzątają świat

23 września 2024

W piątek, 20 września, po lekcjach, uczniowie klas pierwszych, pod opieką pań Ewy Puchały i Violetty Piórskiej, wzięli udział w dorocznej akcji Sprzątania Świata, której hasło brzmiało: „Na straży czystej Ziemi”.

Sprzątaliśmy Park Zdrojowy, w części przylegającej do ulicy H. Sienkiewicza. Teren przydzielony nam przez organizatorów – Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta – okazał się mało zaśmiecony. Większość odpadów stanowiły szklane butelki i puszki po napojach, ale zdarzały się także części garderoby, elementy wyposażenia mieszkań, a nawet koszyk do roweru. Na szczęście, dla dzikich mieszkańców, bywalcy parku zostawili w nim niewiele plastiku. Nasze przykre wrażenia wiązały się głównie z traktowaniem parku przez wielu spacerowiczów jak miejskiej toalety.

Klasa 1a, licząca 29 osób, wysprzątała cały przydzielony szkole teren w niezwykle szybkim tempie. Uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym, dobrze bawiąc się podczas klasowego spaceru. Nieliczna, bo dziewięcioosobowa, grupa z klasy 1b również okazała się dobrze zorganizowana i zaangażowana – w poszukiwaniu odpadów uczniowie przemierzyli park wzdłuż i wszerz, z poświęceniem usuwając śmieci z gęstych krzewów.

Mimo że tego piątku zaczęliśmy weekend trochę później, do domów rozeszliśmy się w dobrych humorach.

Violetta Piórska

"Akcja Clean Up The World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean Up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W następnym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska łącznie wzięło udział ponad 20 milionów osób. Na świecie rokrocznie w Clean Up The World uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm oraz instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Od początku Akcję w Polsce koordynuje Fundacja Nasza Ziemia." (źródło: https://sprzatanieswiata.pl/)