Spotkanie Czterech Zakątków w Świnoujściu

28 października 2017

W dniu 6 października 2017 r. w murach naszej szkoły odbyło się spotkanie Czterech Zakątków.

Uczniowie w składzie: Julia Bartoszewska, Gabriela Kuc, Aleksandra Matuszewska, Zuzanna Szpytko, Wiktoria Czarnecka, Julia Architek, Aleksandra Lubiecka, Marta Warlińska, Jakub Dunajko i Witold Wawrzyniak wraz z nauczycielem p. Beatą Szumicką oraz koordynatorem projektu p. Ewą Rucińską byli odpowiedzialni za przygotowanie oraz poprowadzenie spotkania. Już na początku września rozpoczęliśmy przygotowania do tego międzynarodowego wydarzenia. Najpierw spośród naszej społeczności uczniowskiej wybraliśmy osoby, które będą reprezentować naszą szkołę na forum międzynarodowym. Następnie musieliśmy opracować program spotkania. Naszym zadaniem również było przygotowanie poczęstunku.

Tym razem nasi uczniowie wraz z rówieśnikami z Niemiec, Szwecji i Danii omawiali problemy współczesnej rodziny takie jak: przemoc w rodzinie, samotne rodzicielstwo, nastoletnie rodzicielstwo oraz związki homoseksualne. Młodzieży pomagali politycy, polską stronę reprezentował radny p. Robert Gawroński. Odbyła się również dyskusja na temat przyszłorocznego projektu Cztery Zakątki, który ma dotyczyć przyszłości Europy, a w szczególności Unii Europejskiej w dobie kryzysu migracyjnego i nasilających się tendencji separatystycznych, a także ochrony praw człowieka.

Oczywiście nie zabrakło gier integracyjnych, a wspólny obiad w barze Kopytko i kolacja w pizzerii Cech były kolejnymi okazjami aby lepiej poznać się i przełamać barierę językową.

Oto wrażenia uczniów ze spotkania :

Aleksandra Matuszewska (3a) :

Udział w jednodniowym spotkaniu Czterech Zakątków pozwolił mi jeszcze bardziej rozwinąć umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz wypowiadania się na forum. Poznałam więcej nowych ludzi oraz uściśliłam relacje z tymi, których już znałam. Zmotywował mnie również do większego zainteresowania się polityką oraz problemami naszego kraju.

Julia Bartoszewska (3b) :

Październikowe spotkanie było dla mnie ostatnim. Przez 3 lata nabyłam umiejętności społeczne, nauczyłam się rozumieć ludzi oraz zauważyłam jak bardzo różnią się społeczeństwa. Cztery Zakątki dają poczucie wspólnoty i są idealnym wyborem dla ludzi posiadających własne zdanie, które potrafią obronić, ale jednocześnie uszanować sposób myślenia drugiego człowieka.

Gabrysia Kuc (3d) :

Na spotkaniu przeprowadziliśmy bardzo zaciekłe i interesujące dyskusje, tematy były bardzo ciekawe i dzisiejsze. Dowiedziałam się sporo faktów na temat życia rodzinnego, systemów prawnych i polityki w innych państwach. Miło było spotkać znajomych z innych zakątków, niestety po raz ostatni.

Zuzanna Szpytko (2a) :

Dzięki spotkaniu dowiedziałam się wielu interesujących faktów na temat Danii, Szwecji i Niemiec oraz jak mieszkańcy danych krajów postrzegają tematy takie jak samotne rodzicielstwo, przemoc domowa, związki homoseksualne oraz nastoletnie rodzicielstwo. Poznałam tam wielu nowych i kreatywnych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt przez różnorodne portale społecznościowe. Ten projekt dał mi szansę oswojenia się z językiem angielskim jak i polepszył jego znajomość. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnego takiego spotkania.

Wiktoria Czarnecka (2a1)

Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie. Nasze spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Poznałam wielu ciekawych ludzi, z którymi mogłam porozmawiać i dowiedzieć się jak bardzo różnią się style życia w poszczególnych krajach. Było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie, pierwszy raz przez cały dzień posługiwałam się językiem angielskim. Pomogło mi to przełamać barierę językową i pozwoliło poszerzyć zasób słownictwa. Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie.

Jakub  Dunajko (2a) :

Spotkanie 4 zakątków należało do udanych. Po skonfrontowaniu informacji na temat relacji państwo rodzina dowiedzieliśmy się dużo na temat działanie ustrojów politycznych innych krajów. Był to też czas do zawiązania nowych znajomości, które z czasem mogą przerodzić się w przyjaźń międzynarodową. Sposób w jaki prowadzone są 4 zakątki zwiększa ciekawość do poznawania innych kultur.

Julia Architek (1a) :

Wymiana dała mi dużo korzyści. Polepszyłam moje umiejętności kontaktowania się z innymi ludźmi. Zawarłam nowe znajomości i zacieśniłam obecne.

Aleksandra Lubiecka (1a) :

Uczestnictwo w Czterech Zakątkach było dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Podczas tego dnia miałam bardzo dużo okazji, aby porozmawiać z rówieśnikami zza granicy w języku angielskim i tym samym poprawić swoje umiejętności w tej dziedzinie, zwłaszcza podczas dyskusji w grupach międzynarodowych. Cały dzień był spędzony w bardzo sympatycznej atmosferze i będę go miło wspominać aż do czasu następnego naszego spotkania na wiosnę.

Marta Warlińska (1a) :

Bardzo cieszę się, że byłam uczestniczką projektu Czterech Zakątków, ponieważ zawarłam kilka nowych znajomości i dużo dowiedziałam się o krajach biorących w nim udział z perspektywy moich rówieśników. Podczas tego spotkania po raz pierwszy miałam możliwość dłuższego porozmawiania z osobami nie mówiącymi po polsku, więc na pewno przełamałam się w rozmawianiu po angielsku i wzbogaciłam swoje słownictwo. Już nie mogę doczekać się kolejnego spotkania!

Witold Wawrzyniak (1a) :

Krótko mówiąc projekt Cztery zakątki to doskonałe wrażenia. Jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi z innych krajów oraz do poznania ich opinii na różne tematy. Projekt ten to również możliwość udoskonalania swojego języka angielskiego.

Opracowała p. Beata Szumicka z uczniami