StetiMUN 2019

18 listopada 2019

W Szczecinie w dniach 13-16 listopada 2019 roku odbyły się jubileuszowe X symulowane obrady ONZ - Model United Nations - od nazwy miasta noszące nazwę StetiMUN. Obrady te od 10 lat organizuje II LO im. Mieszka I w Szczecinie i od 10 lat uczestniczą w tej konferencji nasi uczniowie. Tym razem szkołę reprezentowali Błażej Apanasik i Jakub Wolniak, obaj z klasy 2a, a opiekę sprawowała p. Agnieszka Żychska. O poprzednich StetiMUNach pisaliśmy już na tej stronie i zawsze relacje te były entuzjastyczne. Nie inaczej jest i w tym roku. Organizatorzy od samego początku wykonują naprawdę gigantyczną pracę, a ich wysiłek jest godny podziwu. Konferencja co roku odnosi sukces i jest bardzo wysoko oceniana przez uczestników i obserwatorów. Najlepszy dowód, że na międzynarodowej platformie MyMUN - skupiającej MUNy z całego świata, to właśnie StetiMUN w roku 2017 został oceniony jako druga najlepsza konferencja na świecie w kategorii małych konferencji, a w roku 2018 zajął miejsce pierwsze! Na zdjęciu głównym p. Agnieszka Żychska trzyma statuetkę przyznaną konferencji szczecińskiej właśnie z tej okazji. Wielkie brawa dla organizatorów!

StetiMUN w tym roku przyciągnął ponad 150 uczennic i uczniów ze Szczecina, Koszalina, Poznania, Wrocławia, Krakowa, z dwóch miast Niemieckich oraz z międzynarodowej szkoły w Pradze. Uczniowie obradowali w ośmiu komisjach o tak zróżnicowanych tematach jak skomplikowane i zróżnicowane są problemy współczesnego świata: np. w Security Council rozważano niepokojącą sytuację w Hongkongu, w WHO problemy medycznego czarnego rynku, a w Disarmament and International Security Committee omawiano konflikt bliskowschodni. Nasi reprezentanci również zmierzyć się musieli z ciekawymi i poważnymi tematami, a co za tym idzie bardzo dobrze przygotować się merytorycznie na długo przed wyjazdem! W komisji Kuby pracowano nad uregulowaniem kwestii ochrony tzw. "whistleblowers" oraz nad prawami więźniów, a w komisji Błażeja rozpatrywano złożone problemy finansowe związane z kryptowalutami oraz z międzynarodowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi robotyki. Delegaci, których zadaniem zawsze jest wcielać się w rolę państwa, które reprezentują, mieli oczywiście różne poglądy na te tematy i w związku z tym dyskusja często była bardzo gorąca - całe szczęście skutecznie moderowana przez przewodniczących. Pewne wyobrażenie o tym jak wygląda ta konferencja daje przygotowany przez p. Żychską film:

Konferencja, nie dość, że jak zawsze wysoce profesjonalnie zorganizowana, to była w tym roku również wyjątkowo ekologiczna. Organizatorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły: drewniane mieszadełka, biodegradowalne kubeczki, dzbanki z filtrami zamiast wody butelkowanej. Jak to na konferencjach młodzieżowych bywa, nawet gdy poruszane są najpoważniejsze problemy współczesnego świata, a procedury obrad formalnych są ściśle przestrzegane - znalazł się też czas na zabawę, mniej formalne rozmowy w kuluarach, zawieranie przyjaźni, a nawet na... pyszny tort na pożegnanie! 🙂 Oddajemy w tym momencie głos naszym uczniom:

Błażej, reprezentant Kanady w United Nations Commission on Science and Technology:

Był to jeden z najlepszych wyjazdów szkolnych na jakich byłem, niesamowite wrażenie wywarła na mnie organizacja, szczególnie ceremonia otwarcia i zamknięcia. Zdecydowanie podniosłem swój poziom formalnego angielskiego - co było wymuszone ciągłym posługiwaniem się nim - i poznałem mnóstwo świetnych ludzi z całego świata, z którymi mam nadzieję, że uda mi się utrzymać kontakt i spotkać na kolejnych MUNach.

Jakub, reprezentant Meksyku w United Nations Office on Drugs and Crime:

StetiMUN był moim pierwszym doświadczeniem tego typu. Nie spodziewałem się tak profesjonalnego podejścia od organizatorów i uczestników, zdziwiło mnie, że szkolna młodzież jest w stanie aż tak dopracować wydarzenie. Uważam, że jeśli ktoś potrafi posługiwać się angielskim, lecz chce tę umiejętność doszlifować, powinien wziąć udział w następnych edycjach, ponieważ była to dla mnie lekcja porównywalna do przebywania w kraju anglojęzycznym. Szczerze polecam uczestnictwo w StetiMUN.

Uczniów zainteresowanych udziałem w StetiMUNie w przyszłym roku zapraszamy do zgłoszenia się do p. Agnieszki Żychskiej!

Agnieszka Żychska

fot. organizator