Walizka wspomnień - ciekawy projekt historyczny

26 czerwca 2023

W czerwcu uczniowie z klasy 1c i1d wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez Panią Ewę Kowalską pod tytułem “Walizka wspomnień - życie codzienne w PRL-u”.

Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w ramach przedmiotu “historia i teraźniejszość”, na którym  omawiane były tematy związane z okresem PRL-u.  Projekt składał się z dwóch etapów. Pierwszym z nich był wywiad, przeprowadzony z osobami pamiętającymi tamte czasy - dziadkami, rodzicami, kuzynami, sąsiadami. Paradoksalnie, okazuje się, że nie było to wcale tak dawno temu. Pytania dotyczyły życia codziennego i funkcjonowania w tamtym czasie: jak wyglądały zwykłe, codzienne czynności, praca, zaopatrzenie, polityka. Wielu uczniów w trakcie wywiadu dowiedziało się ciekawych rzeczy zarówno o PRL-u, jak i o swoich dziadkach. Przykładowo krewny jednej z uczennic był sekretarzem PZPR, z czego wcześniej nie zdawała sobie ona sprawy.

Drugi etap polegał na wykonaniu walizki zawierającej wspomnienia z PRL-u i umieszczeniu w niej tego, do czego się najbardziej tęskni lub czego nie chce się pamiętać. Forma prac była dowolna, dlatego też uczniowie wykorzystali pełnię możliwości. Walizki zrobiono w różnych formach: jedne były po prostu drukowane, drugie rysowane, a jeszcze inne sklejane i formowane z papieru. W środku można było znaleźć fotografie lub karteczki, na których napisane było, co różne osoby najlepiej wspominały z czasów PRL-u. Zdarzyły się nawet walizki, zawierające prawdziwe przedmioty z tamtego okresu, takie jak pieniądze czy stare dokumenty. Wśród tych walizek wyróżniły się trzy, należące do Marii Kolanek, Borysa Kowalewskiego oraz Olafa Krzyżaniaka, uczniów z klasy 1c, którzy wykazali się kreatywnością i stanęli na wysokości zadania. Przynieśli oni prawdziwe walizki zapełnione po brzegi przedmiotami z czasów PRL-u. Znajdowały się w nich m.in. pamiątki po wydarzeniach z tamtych czasów, pieniądze, dokumenty, przedmioty użytku codziennego oraz odznaczenia.

Uczniowie mieli szansę zetknąć się z istotną częścią historii i dowiedzieć się unikatowych rzeczy od swoich krewnych czy sąsiadów. Było to pouczające doświadczenie, a opowiadania przekazane od starszych pokoleń zostaną przez nich na pewno dobrze zapamiętane.

Anna Caban, Klaudia Stępniewska 1c

Zdjęcia wykonał Olaf Krzyżaniak 1c