X Olimpiada Solidarności

17 czerwca 2024

Uczniowie Michał Ocalewski i Dominik Bursa z klasy 3c, pod kierunkiem p. Ewy Kowalskiej wzięli udział w X Olimpiadzie Solidarności, której organizatorem jest Fundacja Centrum Solidaności. Celem głównym przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości narodowej wśród uczniów szkół średnich (liceów i techników), poprzez podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski, a także rozbudzenie zainteresowania genezą oraz przebiegiem przemian demokratycznych w naszym kraju. Olimpiada ta to konkurs wyjątkowy, elitarny można powiedzieć, dotyczy historii trudnej i dla młodych ludzi już przecież bardzo odległej. A jednak nasi uczniowie postanowili poświęcić swój wolny czas i tak dobrze się do niej przygotowali, jesteśmy pełni uznania!

Pełna nazwa konkursu brzmi „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Etap szkolny odbył się w połowie listopada, a etap wojewódzki 5 czerwca. Naszym reprezentantom zabrakło naprawdę niewiele, by dostać się do etapu centralnego, ale znaleźli się w czołówce i zdobyli wysoko punktowane miejsca! Michał zająć miejsce 6, a Dominik miejsce 8 wśród blisko czterdziestu osób z całego zachodniopomorskiego. Przygoda intelektualna, jaką przeżyli na tyle im się spodobała, że zamierzają ponownie startować w przyszłym roku szkolnym - już teraz trzymamy kciuki i życzymy powodzenia, oraz gratulujemy wyniku!