Z miłości do teatru i do człowieka

29 marca 2021

Międzynarodowe Dni Teatru obchodzimy w naszej szkole od roku szkolnego 2000/2001 - a więc już dwadzieścia lat! To piękny jubileusz!

Jak obchodzimy Dni Teatru w "Mieszku", gdy wszystko wokół jest normalnie i nie szaleje epidemia? Uczniowie klas pierwszych piszą testy z wiedzy o teatrze, inni przygotowują scenki o określonej tematyce. Najlepsi otrzymują nagrody i dyplomy na szkolnym apelu. Naszą miłością do teatru dzielimy się z uczniami innych szkół i z dorosłymi mieszkańcami Świnoujścia podczas przestawień otwartych w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury, z którym od lat świetnie układa nam się współpraca. To jeszcze nie wszystko. Mocne związki "Mieszka" z teatrem nie ograniczają się tylko do miesiąca marca i Dni Teatru - organizujemy przedstawienia charytatywne na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Hospicjum Domowego pw. św. Faustyny. Współpracujemy również z Klubem Literackim „Na Wyspie”, z którym przygotowaliśmy kilka przedstawień rocznicowych. Współtworzyliśmy uroczyste sesje miejskie, uroczystości szkolne i miejskie, np. 60-lecie i 70-lecie naszej szkoły, 70-lecie polskiego Świnoujścia. Nasze przedstawienia gromadzą liczną publiczność, cieszą się powodzeniem. Mieszkańcy Świnoujścia pamiętają na pewno wiele naszych spektakli, np. „Poskromienie złośnicy”, „Diabolinę” czy „Narnię”. W tym roku miał być „Shrek”...

Ponieważ nie mogliśmy przygotować przedstawienia z powodu pandemii koronawirusa i nauczania zdalnego, postanowiliśmy przypomnieć kilkoro absolwentów naszej szkoły - reżyserów, aktorów lub innych pracowników teatralnych. Przed świętami zaprezentujemy trzy indywidualności, po świętach kolejne osoby teatru, z których jesteśmy bardzo, bardzo dumni. Serdecznie zachęcamy do lektury następnych postów. Będziemy opowiadać o wspaniałych osobach, którymi można się inspirować!

A na początek zapraszamy do wysłuchania piosenki, która miała się pojawić w "Shreku". Oczywiście mamy nadzieję, że wszyscy będziemy mieli okazję ją jeszcze usłyszeć ze sceny w lepszych post-pandemicznych czasach w pięknym wykonaniu Aleksandry Sucheckiej, z klasy (obecnie) 2g.

Iwona Dominiak

autorki plakatu: Milena Michałowska i Paulina Soboniak, klasa 2g

zdjęcie główne: Agnieszka Żychska, "Narnia"

Aleksandra Suchecka, kl. 2g