„Zielony regał marzeń” w szkolnej bibliotece

17 listopada 2022
Najpierw powstał artykuł o pięknie świata oraz pozytywnym wpływie ekoemocji (Refleksje Nr 2/2020), a zaraz potem wykiełkował pomysł, aby powstał „Zielony regał marzeń". Bo biblioteka to nie tylko regały i książki, ale wyjątkowe miejsce i chwile, których mogą doświadczyć nasi uczniowie.
Udało się! 15 listopada 2022r. w świnoujskiej bibliotece odbyło się oficjalne przecięcie zielonej wstęgi przez Panią Dyrektor Renatę Brudnik oraz autorkę zielonego projektu Panią Edytę Rozenfeld. Przy dźwiękach muzyki, lekkości puszczanych baniek mydlanych – szkolna biblioteka zamieniła się w wyjątkowe miejsce - miejsce, w którym można odetchnąć, obejrzeć rękodzieło, doświadczyć nowych znajomości. Był to także czas na plantcrossing, czyli wymianę roślin. Zdecydowanie królową kwiatów okazała się Pilea (Pieniążek), najbardziej pożądana przez uczniów roślina. Zielony wtorek był także pretekstem, aby zrobić wspólne ekozdjęcie.
Przez kilka ostatnich miesięcy ambasadorzy ( kilkadziesiąt wspierających osób – dziękuję Wam!) zielonego projektu przygotowywali ciekawe pomysły, aby upiększyć szkolną bibliotekę. Na regale powstały półki, na których stoją słoiczki z zapachami (kawy, lawendy, herbaty, szkolnej biblioteki) oraz słoiki z ładnymi słowami i marzeniami naszych uczniów. Są też przyniesione przez uczniów świeczki, udziergane żołędzie, kolorowe, ręcznie malowane kamienie. Regał jest przepełniony kwiatami, motylami, lasami w szkle, pracami wykonanymi na warsztatach. W dniu otwarcia regał odziany był w jesienną szatę i barwy, zapraszał, aby zatrzymać się na chwilę i obejrzeć jego ciekawe elementy. Już niebawem na regale pojawią się świąteczne dekoracje, już niedługo pachnieć będzie cynamonem
i pomarańczami, a na regale stać będzie pudełko w piernikami, słoiczek z wyjątkowymi życzeniami.
Dziękuję wszystkim za ogromne wsparcie, za tempo i motywację - Julii z kl. 4B, dziewczętom z klas 1 za pomoc w porządkowaniu regału, przygotowaniu karteczek z opisami kwiatów, Bogusiowi z kl. 4B za motyle, Roksanie z 4B i Patrycji z 4A za robienie zdjęć i filmików, Nikoli z 2A i Polinie z 4A za pomoc w przesadzaniu kwiatów, wykonaniu lasów w szkle, dbaniu o szczepki. Za kartonowe dostawy szczepek Basi z 4A (mamie Angelice także) oraz Michalinie z kl. 1E (mamie Oli za osobiste przybycie i wsparcie) i wszystkim, którzy jeszcze następnego dnia przynosili kwiaty. Pani Iwonie Dominiak, pani Annie Więzowskiej, pani Ewie, która także dba o biblioteczne kwiatki, Joannie Szafrańskiej za początek – kiełkowanie tego pomysłu, wiarę w jego realizację, Julicie, Natalii, Monice, Karolinie – za codzienną pomoc, dobre myśli i skrzydła do działania, Maximilianowi, Julii, Weronice, Monice, Karolinie, Kornelii, Zuzi, Klaudii, Nikoli, Oli, Kubom, Adrianowi, Pauli, Miguelowi, Hani całemu składowi RSU i wszystkim, którzy tak jak ja, czekali na ten dzień!
Zielony regał marzeń” to jedyny taki regał, na którym nie ma książek, ale jest on inspirowany książkami i muzyką oraz marzeniami naszych czytelników.
Autorka „Zielonego regału marzeń" i powyższego tekstu – Edyta Rozenfeld
Zdjęcia – Patrycja Śmich, Roksana Jon