Cztery Zakątki ponownie w Mieszku

22 listopada 2018

W dniach 12 - 13 listopada 2018r. w murach naszej szkoły odbyło się kolejne spotkanie Czterech Zakątków Południowego Bałtyku.

Uczniowie w składzie: Wiktoria Czarnecka, Zuzanna Szpytko, Aleksandra Lubiecka, Natalia Molga Magda Reliszko, Oktawia Zakrzewska, Jakub Dunajko, Oskar Makowski, Hubert Jakubowski, Janek Korczyński, Adam Piaseczny i Dawid Prokop wraz z nauczycielem p. Beatą Szumicką oraz koordynatorem projektu p. Ewą Rucińską byli odpowiedzialni za przygotowanie i poprowadzenie spotkania. Najpierw wybraliśmy osoby z naszej uczniowskiej społeczności do reprezentowania naszej szkoły na forum międzynarodowym. Następnie musieliśmy opracować program dwudniowego spotkania. Naszym zadaniem było również przygotowanie poczęstunku.

Wraz z rówieśnikami z Niemiec, Danii i Szwecji omawialiśmy temat praw człowieka z naciskiem na prawa kobiet, dzieci i mniejszości narodowych. Rozmawialiśmy o najczęściej łamanych prawach człowieka w naszych społecznościach, zastanawiając się, jakie działania mogą być  podejmowane, aby zapobiec ich łamaniu. Uczestniczyliśmy również w warsztatach skierowanych na przeciwdziałanie stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe, płeć i wiek. Kolejnym naszym zadaniem było zaprojektowanie ulotek dotyczących zapobiegania łamaniu praw człowieka. Młodzieży pomagali politycy z każdego zakątka. Politykiem z Polski, który nam towarzyszył był radny p. Jan Borowski. Odbył się także wykład na temat praw człowieka w j. angielskim prowadzony przez p. mgr Agatę Szwed z Katedry Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Gry integracyjne na tzw. "przełamanie lodów" także znalazły się w programie, a wspólne obiady w restauracji Kamienica i kolacja z połączeniem gry w kręgle i w bilarda były świetną okazją, aby lepiej się poznać i przełamać barierę językową.

Podczas drugiego dnia naszego spotkania prezydent naszego miasta p. Janusz Żmurkiewicz podpisał deklarację o dalszej współpracy w ramach Czterech Zakątków Południowego Bałtyku, co oznacza, że uczniowie Mieszka dalej będą mogli realizować się w projekcie. Ostatnim akcentem zamykającym nasze tegoroczne spotkanie był wspólny posiłek (pyszna pizza). 🙂

A oto wrażenia uczniów ze spotkania:

Wiktoria:

Udział w spotkaniu Czterech Zakątków brałam po raz trzeci i jak zawsze było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Jest to niepowtarzalna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, pokonania barier oraz poznania nowych ludzi. Posługiwanie się językiem angielskim przez cały dzień pokazuje sens jego nauki i zachęca do poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie. Nasze dyskusje w grupach były okazją, aby dowiedzieć się czegoś nowego na temat kultury oraz polityki innych krajów. Wspólne posiłki oraz wyjście na kręgle pozwoliły zintegrować się z resztą grupy, a nawet poznać kilka słówek w zupełnie obcym języku.

Spotkania te pozwoliły mi nabrać większej pewności w posługiwaniu się językiem obcym. Dodatkowo nawiązałam znajomości, które mam nadzieję utrzymywać. Zachęcam młodszych kolegów i koleżanki do uczestnictwa w tym projekcie, naprawdę warto.

Jakub:

Spotkanie Czterech Zakątków dotyczące praw człowieka było bardzo ciekawym spotkaniem, podczas którego mogliśmy poznać nowych ludzi i rozwinąć swoje umiejętności językowe. Był to owocny czas spędzony na wymianie spostrzeżeń i wiadomości związanych z tematem. Szczególnie w pamięć  zapadł mi wykład pani Agaty Szwed połączony z ćwiczeniami utrwalającymi wiadomości na temat praw człowieka. Serdecznie zachęcam innych uczniów do wzięcia udziału w tym projekcie, bo naprawdę wiele można się nauczyć w przyjemny sposób.

Oskar:

Bycie członkiem Czterech Zakątków sprawiło mi ogromną przyjemność ,a zwłaszcza podczas ostatniego spotkania, które odbyło się w Świnoujściu w naszym liceum. Podczas tego spotkania mogłem dowiedzieć się, jakie problemy związane z  prawami człowieka są w Polsce, ale także w Danii, Szwecji i Niemczech. Szczególnie dobrze bawiłem się pierwszego dnia wieczorem, gdy wszyscy poszliśmy do hotelu Interferie, gdzie integrowaliśmy się grając w kręgle i bilarda. Żałuję, że było to moje ostatnie spotkanie, ale polecam każdemu dołączyć do Czterech Zakątków bo naprawdę warto.

Janek:

Spotkanie Czterech Zakątków było świetną możliwością do tego, aby zapoznać się z problemami, które panują na świecie i poznać sposoby ich rozwiązywania. Można było również zawrzeć nowe przyjaźnie, a także polepszyć swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Zuzia:

Ze spotkania Czterech Zakątków jestem bardzo zadowolona. Dowiedziałam się dużo na temat praw człowieka łamanych w Polsce, Szwecji, Danii i Niemczech. Praca w grupach międzynarodowych była bardzo owocna, a przy okazji wszyscy dobrze się bawili.

Dawid:

Bardzo podobały mi się Cztery Zakątki ponieważ mogłem poznać wielu fajnych ludzi z innego kraju i nauczyć się o rożnych ważnych rzeczach. Podoba mi się pomysł, że na każdym spotkaniu rozmawia się na inny temat, co pozwala dalej rozszerzać swoją wiedzę. Jedynym minusem jest to, że niestety spotkania trwają tak krótko.

Oktawia:

Nasze spotkanie głównie otworzyło mi oczy na to, że tematy takie jak prawa człowieka powinny być poruszane o wiele częściej niż są obecnie oraz dało okazję na użycie języka angielskiego w praktyce. Oczywiście poza wykładami i pracą, w czasie wolnym również zintegrowałam się zarówno z naszymi gośćmi jak i z naszą grupą.

Adam:

Na Czterech Zakątkach było miła, fajna atmosfera. Dużo razem przedyskutowaliśmy i dowiedzieliśmy się o krajach w innych zakątkach. Spotkanie oceniam bardzo dobrze.

Opracowała: Natalia Molga