Projekt „Niepodległa - przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”

11 czerwca 2018

Stulecie odzyskania niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. W ramach projektu „ Niepodległa” klasa 2a1 oraz elewi Marynarki Wojennej zostali zaproszeni przez koło świnoujskich Sybiraków do udziału w historycznej podróży do Szymbarka i Gdańska.

W Szymbarku zwiedziliśmy Dom Sybiraka, który został przywieziony spod Irkucka (około 8 tysięcy km stąd). „ Sybirak” zbudowany był przez osiemnastowiecznych zesłańców syberyjskich. Gospodarze naszej wyprawy ze wzruszeniem wspominali lata swojego dzieciństwa spędzone z dala od ojczyzny. Obok domu znajduje się model sowieckiego łagru, zbudowany według schematu narysowanego przez powojennych zesłańców AK.

W Gdańsku zwiedziliśmy muzeum II wojny Światowej. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Przestrzeń muzeum podzielona została na trzy strefy tematyczne, które symbolizują związek przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Przeszłość ukryto w podziemiach muzeum. Teraźniejszość wpisano w otwartą przestrzeń placu wokół budynku. Przyszłość natomiast odzwierciedla strzelista konstrukcja muzeum z punktem widokowym na dachu.

Następnie zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, które prezentuje współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo. ESC to miejsce pełne refleksji. Pokazuje, że Solidarność to przede wszystkim ludzie, którzy tworzyli wspólnotę. Ludzie, bez których nie byłoby obecnej, niepodległej Polski.

Projekt „Niepodległa – przeszłość – teraźniejszość - przyszłość” uświadomił nam, że przeszłość należy pielęgnować. To właśnie na nas spoczywa wielka odpowiedzialność, by o historii Polski opowiadać przyszłym pokoleniom, bo jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.