Słowo piękne jak honor i męstwo, słowo, które brzmi – niepodległość

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, przynosząc klęskę państwom centralnym, a nam – wolność po 123 latach niewoli. Polacy zaczęli przejmować władzę, tworząc zręby przyszłego państwa. Wolność odzyskuje także Marszałek Józef Piłsudski i wraca do Polski z Magdeburga, gdzie był uwięziony. Otrzymuje władzę państwową z rąk Rady Regencyjnej. Rozpoczyna się nowy etap w dziejach Polski.

Spośród słów używanych nieczęsto

Tłumnie dzisiaj na place wybiegło

Słowo piękne jak honor i męstwo

Słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach

Lecz na co dzień – mówiąc po prostu

Polski dom, polski las, polska szkoła

Polska władza i polski kościół.

Oto znaczy – bez strachu spać

Oto znaczy – spokojnie się budzić,

Kochać i śmiać się i pewnie trwać

W wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

/„Niepodległość” Marcin Wolski/

W piątek 8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji naszego narodowego święta – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Został przygotowany przez uczniów klasy 1d, z gościnnym udziałem uczennic z klas 1c i 1b, pod okiem p. Hanny Krajniak.

Uczniowie odśpiewali pełne cztery zwrotki Hymnu Narodowego, przy wsparciu Szanownego Grona i Dyrekcji. Następnie prowadzące apel uczennice wprowadziły nas w czasy zaborów i radosnego dnia 11 listopada. Ramy historyczne zapewniła prezentacja, wyświetlona dzięki uwijającym się w pocie czoła chłopakom z 2a. Punktem kulminacyjnym był Taniec Flagi, w który uczniowie włożyli dużo serca, energii i zaangażowania. Doceniono ich trud gromkimi brawami. Taniec można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=yOXl4Bn_DR8&feature=youtu.be
Rozchodzącą się brać szkolną odprowadził wzrok zadumanego wodza – Józefa Piłsudskiego.

Prowadzące: Sandra Pilecka i Zuzanna Horbal – 1d

Recytacja wierszy: Zuzanna Horbal i Kinga Rębek – 1d

Prezentacja: Kinga Rębek, Weronika Bzdawka i Igor Mazurek – 1d

Poczet sztandarowy: Natalia Srebnicka – 2d, Liam Maćkowski – 2a, Aleksandra Ławska – 2a

Taniec z flagą:

Wiktoria Kostrzębska – 1c

Natalia Jaworska – 1b

Agata Kolańska, Pola Buśko, Sandra Pilecka, Antoni Owczaruk, Oliwier Kaszyński, Kamil Przybyszewski – 1d

Sprzęt:

Jakub Ożóg, Błażej Apanasik, Hubert Jakubowski – 2a

Werble:

Błażej Apanasik, Franciszek Wdziękoński – 2a

Zdjęcia: Weronika Grygowska -3b

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w apel!

Hanna Krajniak

Polub nas: