Sprzątanie Świata

21 września 2021

20 września uczniowie klas pierwszych: 1a, 1b i 1c wzięli udział w dorocznej akcji "Sprzątanie Świata". Sprzątanie odbyło się po lekcjach i uczestniczyli w nim prawie wszyscy uczniowie tych klas. Młodzież z zaangażowaniem posprzątała Park Zdrojowy od strony ulicy Jachtowej, segregując zbierane śmieci na zmieszane oraz nadające się do recyklingu - niestety park okazał się mocno zaśmiecony.

Jedna z uczennic klasy 1a napisała:

W głębi parku można było natknąć się na ogromną ilość różnorodnych butelek po alkoholu. (...) Oczywiście nie mogło zabraknąć papierków, różnych reklamówek, odłamków plastiku i paneli. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy ok. 16 worków wypełnionych odpadami. Wrażenia są mieszane: akcja w sama sobie jest bardzo potrzebna dla naszego świata, a realizacja jej jest bardzo dobrym uczynkiem - jednak rzeczy, które można tam znaleźć są niewyobrażalne i czasami obrzydliwe.”

Tak relacjonowała swój udział klasa 1c:

W poniedziałek 20 września po lekcjach udaliśmy się na wyznaczony nam teren. Pogoda dopisała, dobre humory również. Wyposażeni w worki i rękawice zaczęliśmy szukać śmieci. Zauważyliśmy, że przed nami już sprzątano ten teren, więc postanowiliśmy poszperać nieco głębiej i nieco dalej. Znaleźliśmy różnorodne „skarby” do powtórnego przetworzenia przy przystani jachtowej. Najwięcej jednak było śmieci zmieszanych. Poświęceniem i największą pracowitością wykazali się Miguel i Vladyslav. Zapełnione worki zostawiliśmy przy ulicy Jachtowej. To był dobra, potrzebna akcja, przypominająca nam, że trzeba dbać o nasze otoczenie.

Wyjątkową determinacją wykazali się uczniowie klasy 1b - podobnie jak pozostali do sprzątania przystąpili po swoich wszystkich lekcjach, a ze względów organizacyjnych, mogli rozpocząć pracę dopiero o godzinie 16. Mimo to, zebrali pełne worki odpadów. Wspólne sprzątanie było też okazją do integracji klas, oraz inicjacją do działań proekologicznych w Mieszku.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za Wasze zaangażowanie, pokazaliście się od bardzo dobrej strony, jesteśmy z Was dumni!

zdjęcie główne autorstwa Artem Podrez z Pexels