Uroczystości z okazji 17 września

17 września 2017

W 78 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę i z okazji Światowego Dnia Sybiraka 15 września 2017 roku odbyła się pod pomnikiem Zesłańców Sybiru żywa lekcja historii. Na uroczystość przybyli między innymi: Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, pozarządowych, partii politycznych, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, przedstawiciele młodzieży świnoujskich szkół, harcerze oraz przedszkolaki.

W czasie uroczystości wręczono Krzyże Zesłańców Sybiru i medale Pro Patria. Modlitwę za ''tych, co odeszli'' odmówił ks. dr Grzegorz Grinn. Uroczystość prowadziła Prezes świnoujskiego oddziału Związku Sybiraków Pani Maria Zając. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Iwony Dominiak, Ewy Kowalskiej i Joanny Szpytko przygotowali wzruszającą część artystyczną. Wspominali losy zesłanych na Syberię, zachowując w pamięci ich tragiczny, tułaczy los. Podkreślali, że należy znać i szanować historię swojego kraju.

W uroczystości wzięli udział: uczniowie klasy IIIc: Oskar Janczarek, Nadia Kiełbowicz, Michał Materka i Karolina Piotrowska oraz uczniowie klasy IId: Weronika Kotowska, Gabriela Kruk, Dawid Leszczyna, Wiktoria Woraczek, poczet sztandarowy w składzie: Pola Jalowska, Marcelina Pietras, Mateusz Knap. Goście nie kryli wzruszenia. Zapalono świece i złożono wiązanki kwiatów.

Zdjęcia na stronie zamieszczone dzięki uprzejmości p. Daniela Szysza