Witaj, majowa jutrzenko!

30 kwietnia 2019

30 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku odwołaliśmy się do tradycji Sejmu Wielkiego i przedstawiliśmy punkt kulminacyjny obrad sejmowych - głosowanie posłów za przyjęciem nowej uchwały. Obradom przewodniczył marszałek sejmu Stanisław Małachowski, a król Stanisław August Poniatowski jako pierwszy zaprzysiągł nową konstytucję w sejmie: „W imię Boga Trójcy Świętej Jedynego, Stanisław August, z Bożej Łaski i woli narodu król Polski (...) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy.”

Przy wtórze znanej piosenki pt. ,,Witaj, majowa jutrzenko” Rajnolda Suchodolskiego odegrano taneczną inscenizację, ukazującą Polskę podnoszącą się z upadku, wspieraną przez naród.

fot. Marcelina Ciesielska, 1A:

Uroczystość przygotowały klasy: II C, I B i I D pod opieką pani Iwony Dominiak.

Wystąpili: Krół Stanisław August Poniatowski - Szymon Kita, marszałek sejmu Stanisław Małachowski - Krzysztof Augustyniak; Posłowie - Damian Wlazło, Sylwester Borzuchowski, Jakub Gos, Kacper Ruciak; Obywatelki - Joanna Zając, Martyna Holcik, Wiktoria Jasnos; Narratorzy  - Sebastian Koweła, Damian Wlazło; Polska - Julia Falfer, Naród - Klaudia Sufryt, Magdalena Reliszko.

fot. p. Agnieszka Żychska: