17 września - rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka

18 września 2019

„My, młode pokolenie, na Wasze dłonie i serca składamy obietnicę pamięci i pielęgnowania historii. Przekazujemy Wam słowa w dowód wdzięczności i wielkiego podziwu za odwagę, wiarę i ogromną siłę”.

Te słowa, uczniowie "Mieszka" przekazali 17 września 2019r., w trakcie miejskiej uroczystości poświęconej Sybirakom. W uroczystości wzięli udział: Sybiracy, Prezes Związku Sybiraków RP Pani Maria Zycer-Zając, reprezentanci władz miasta, wojsko, delegacje szkół, goście oraz mieszkańcy miasta. Złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem, po raz kolejny uświadomiły nam losy Sybiraków. A słowa wyryte na pomniku: „Pamięci Sybiraków za łagry, lata tułacze, by dać świadectwo naszych dziejów, wiary i przetrwania ” przypomniały nam najważniejszą lekcję historii.

Program słowno-muzyczny przygotowały panie Ewa Kowalska i Edyta Rozenfeld. Uczniowie, którzy wzięli udział w uroczystości:  Sebastian Koweła, Martyna Knap, Dawid Orłowski, Joanna Zając. Zdjęcia: Marcin Purman, Cecylia Somska. Poczet sztandarowy szkoły wystąpił w składzie: Michał Szymański, Katarzyna Michalska, Wiktoria Orłowska.

Tekst: Edyta Rozenfeld

Dzień Sybiraka organizowany jest od 1991 roku przez Związek Sybiraków, polską organizację grupującą byłych zesłańców. Oficjalnie, na poziomie państwowym, w roku 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto przez aklamację.