O prawach człowieka w Warszawie - nasze liceum w programie Erasmus+

18 października 2023

Nasze liceum realizuje w latach 2022-2025 projekt "Ochrona praw człowieka - przejęcie odpowiedzialności" w ramach programu Erasmus+. W dniach 04.10-10.10.2023 odbyło się drugie z sześciu zaplanowanych spotkań uczniów i kadry pedagogicznej. Tym razem partnerzy z Niemiec, Polski, Belgii i Niderlandów spotkali się w Warszawie.

Wykłady w Muzeum Postania Warszawskiego

Głównym celem projektu jest prowadzenie przez uczniów badań naukowych związanych z naruszeniami praw człowieka. Obejmuje to zarówno aspekty historyczne, jak i poszukiwanie ścieżek, które pozwolą na skuteczną ochronę i zachowanie tych praw w przyszłości. Jako pomoc w wypracowaniu kierunków pracy uczniowie wysłuchali wykładu Macieja Podbielkowskiego, autora podręczników do WOS-u i historii, o prawach obywatelskich w Polsce w XX wieku. Pomocny okazał się również wykład dr Karola Mazura z Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest instytucją partnerską naszego projektu, o czasach Polski Niepodległej.

Spotkanie ze świadkiem Powstania Warszawskiego

Niezwykle ważnym punktem w programie było spotkanie z panem Bogdanem Bartnikowskim (ur. w 1932), świadkiem wydarzeń w Warszawa w sierpniu 1944 roku i autorem popularnej książki "Dzieciństwo w pasiakach". Gdy wybuchła wojna pan Bogdan miał rozpocząć naukę w drugiej klasie i nie przypuszczał, jak trudne będzie jego dzieciństwo i młodość. Jako 12 latek wraz z ojcem wziął udział w Powstaniu Warszawskim, pełniąc rolę łącznika. 12 sierpnia 1944 roku wraz z matką został wywieziony do obozu Auschwitz-Birkenau. Więcej o niezwykłe życiu pana Bartnikowskiego przeczytacie tutaj: Archiwum Historii Mówionej

Młodzież była głęboko wzruszona losami pana Bogdana. Gdy jedna z uczestniczek projektu z Niemiec zapytał go, co czuje, gdy spotyka się z Niemcami i słyszy język niemiecki, pan Bartnikowski odpowiedział : "W moim sercu nie ma już nienawiści, dawno się jej pozbyłem". Podkreślił również, jak ważna jest praca młodych ludzi na rzecz pokoju.

Po Warszawie śladami Ireny Sendlerowej

Jeden z dni projektowych 40-osobowy zespół młodzieży z czterech krajów spędził w Muzeum Polin, które ukazuje historię Żydów w Polsce, w tym okresy, w których byli poddawani dyskryminacji, prześladowaniom i Holocaustowi. Te wydarzenia pozwalają lepiej zrozumieć skutki naruszeń praw człowieka oraz potrzebę ich ochrony.

Przed przyjazdem do Warszawy wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z jedną z publikacji opowiadających o życiu Ireny Sendler, działaczki społecznej, która podczas II wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci z getta warszawskiego. Spacer z przewodnikiem po Muranowie, dzielnicy w dużej mierze zbudowanej na zgliszczach getta i będącej świadkiem historii Żydów, stał się lekcją historii, która pomogła lepiej zrozumieć sytuację Żydów podczas wojny, ich cierpienia, ale też odwagę i determinację w walce o przetrwanie. Nie zabrakło także refleksji nad koniecznością przeciwdziałania nienawiści, nietolerancji i naruszeniom praw człowieka, by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.

Co dalej?

W pracach projektowych Erasmus+ w Warszawie wzięli udział uczniowie klasy 3A - Igor Zygmunt, Wojtek Kieruzel, Nicola Szcześniak, Martyną Wojciechowska i Maja Pełnikowska oraz nauczycielki Magdalena Monkosa i Aleksandra Fedorczyk. Kolejne spotkanie w ramach programu odbędzie się w marcu 2024 roku w Belgii. Aby wziąć w nim udział, konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii wychowawcy klasy, osiąganie dobrych wyników w nauce, wykazywanie zainteresowania historią i problemami społecznymi, a następnie zgłoszenie swojego udziału do koordynatorek projektu. Serdecznie zapraszamy.

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram