Mieszko pod natchnieniem Melpomeny

7 marca 2024

Marzec to miesiąc świąt artystycznych: 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony w 1984 roku, przez PEN Club, 21 marca Międzynarodowy Dzień Poezji  powołany w 1999 roku przez UNESCO, a 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

W LO z Oddziałami Integracyjnymi obchody artystycznych świąt rozpoczęliśmy już 28 lutego spotkaniem w formie lekcji otwartej z niezwykłą parą literatów: Panią Iwoną Mesjasz-Matuszkiewicz oraz Panem Antonim Matuszkiewiczem. Gościem była również świnoujska poetka - Pani Ewa Bugajna, Dyrektor liceum - Pani Renata Brudnik, nauczycielki: Pani Beata Czajkowska, Pani Agnieszka Żychska, Pani Beata Szumicka, Pani Monika Wawrzyniak. Całość przygotowała i prowadziła Pani Iwona Dominiak. W spotkaniu wzięły udział klasy: 1c, 3c, 4b. Wśród uczniów znalazły się osoby wrażliwe na poezję, tworzące własne, dojrzałe teksty poetyckie, godne wydania.

Pan Antoni Matuszkiewicz to polski poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, animator życia literackiego, redaktor regionalnych antologii. Urodził się w 1945 roku we Lwowie, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, działał w NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska, ponad rok był internowany, członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez lata mieszkał i działał w Świdnicy, Starym Gierałtowie, obecnie wraz z żoną mieszka w Martinkovicach
w Czechach. Autor ponad trzydziestu tomów poezji, prozy poetyckiej i dramatów.

Według krytyka literackiego Karola Maliszewskiego Pan Antoni „wypowiada się na swój sposób (poeta własnego głosu i jednego tematu), awangardowo, a zarazem w sposób uduchowiony (jakby nowoczesny artysta usiłował pogodzić [...] odkrywczą metaforykę z czymś odwiecznym, z czymś w rodzaju mistycznej formacji duchowej). Szuka wspólnych cech kultur śląskich w odmianie niemieckiej, czeskiej i polskiej. Poezja Antoniego Matuszkiewicza jest opisywana jako medytacyjna, pełna emocji, nieobojętna na szczegół, na otoczenie człowieka i natury. Szuka w świeci metafizyki i konkretu, odwołuje się wielu tradycji, np.  biblijnej i chrześcijańskiej, filozofii Wschodu.

Pan Antoni zapytany o to jak powstaje jego poezja bardzo ciekawie mówił o procesie twórczym: "Na początku jest wrażenie, potem jego medytacja i analiza, odwołanie się do własnych doświadczeń, wyobraźni, duchowości, a dopiero na koniec powstaje forma słowna, która zazwyczaj powstaje zależnie od świadomości językowej i wprawy."
W ten sposób dał praktyczne rady dla adeptów sztuki poetyckiej. Ciepłym, miłym głosem zaprezentował kilka własnych wierszy.

***

Nie mogę podnieść słowa
otwartą ku niebu
zostawiam dłoń głęboko
odciśniętą w śniegu

***

Wciąż się wznosimy wyjeżdżamy
na przełęcz wchodzimy na piętro
ciasną niską izbę wypełnia głęboki
świeży aromat obnażonej sięgając
pod sufit pod szybę okna w górze
jakby zapach tamtej bieli światła
kondensowanego co spada na szkło
Zaledwie kilka milimetrów od nas

Pani Iwona Mesjasz- Matuszkiewicz to drugi gość lekcji otwartej. Iwona Mesjasz urodziła się w 1969 r. w Świdnicy. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskała międzynarodowe certyfikaty z języka angielskiego, skończyła studia podyplomowe z metodyki nauczania języka angielskiego. Jest nauczycielką języka polskiego i angielskiego w czeskim mieście Broumov. Wraz z mężem Antonim mieszka w Martinkovicach
w Czechach. Wydała zbiory prozy „Gaguły,  oraz „Tańczący dom”, publikowała w wielu czasopismach. Jej teksty są wielogatunkowe i wielotematyczne.

Opisuje świat pogranicza polsko-czeskiego, życie prowincji,  oraz świat czeskiej literatury, kultury.  Tematy ostatniego zbioru „Tańczący dom” to również opowieści o trudnej miłości, poszukiwaniach bliskości, fascynacja naturą. Ciekawostką jest to, że przedmowę do jednego z wcześniejszych tekstów Pani Iwony napisała Olga Tokarczuk, więc obie autorki znają się osobiście. Pani Iwona podzieliła się swoimi spostrzeżeniami z pracy nauczycielki w Czechach, tematyką swojej twórczości, zachęciła młodzież do kreatywności, tworzenia swoich tekstów. Przeczytała również fragment jednego z opowiadań ze zbioru „Tańczący dom’.

Następnie zabrała głos Pani Ewa Bugajna, emerytowana policjantka i mieszkanka naszego miasta, która zaprezentowała swój wiersz dedykowany mężowi, czym wzruszyła słuchaczy. Wyznała, że dla niej pisanie wierszy jest osobistą terapią i formą wyrażania siebie.

Pod koniec spotkania młodzież podziękowała gościom, wręczając m.in. pamiątki promujące nasze miasto, np. opowiadania Pawła Pieńkowskiego oraz serduszka  ze szkolnej Fabryki Serc, wykonane przez Panią Edytę Rozenfeld.  Po części oficjalnej zainteresowani uczniowie zadawali  pytania, dziękowali za wrażenia.

Otwarta lekcja o poezji rozpoczęła cykl marcowych spotkań ze sztuką. Czekają nas jeszcze Międzynarodowy Dzień Poezji i Międzynarodowy Dzień Teatru. Liczymy na Wasze zaangażowanie, Drodzy Uczniowie.

Iwona Dominiak

fot. Agnieszka Żychska

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram