"Jest dziś 2 września 2024 roku – zanosi się na kolejny piękny, letni dzień..." - rozpoczęła dzisiejszą uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego uczennica klasy 2a - Hanna Stróżek. "Przez chwilę wczujmy się w atmosferę, jaka panowała 85 lat lat temu – pod koniec sierpnia 1939 roku, tuż przed dniem napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Przymknijcie oczy, poczujcie to ciepło, ten spokój, który nas otacza, wspomnijcie zapachy z wakacji..."
"Kres lata 1939 roku był również nadzwyczaj ciepły, słoneczny i suchy. Sierpień już od samego początku przynosił fale upałów. Polacy chłodzili się w jeziorach i rzekach w pełne żaru popołudnia, podobnie jak my dzisiaj - w falach Bałtyku na naszej pięknej świnoujskiej plaży." - kontynuował uczeń klasy 4b - Aleksander Janota.
"Niestety, błogi wypoczynek został brutalnie przerwany najpierw przez agresję wojsk Trzeciej Rzeszy, a kilkanaście dni później również i ZSRR. (...) Pierwszym polskim miastem, na które spadły niemieckie bomby, był śpiący jeszcze Wieluń, dzisiaj położony na południowo-zachodnim krańcu woj. łódzkiego.
Później rozpoczęło się uderzenie na półwysep Westerplatte i na pocztę polską w Gdańsku. O wczesnych godzinach porannych zaczął się również atak na naszą stolicę – Warszawę.
We wrześniu 1939 roku w Warszawie śmierć poniosło około 20 tysięcy ludzi, a straty w substancji materialnej miasta oszacowano na od 10 do nawet 20%. Nastały długie lata ciężkiej okupacji.
Niemal równo pięć lat później, bo 1 sierpnia 1944, stolica powstała, by walczyć o swoją godność i wolność, by przywitać zbliżające się wojska radzieckie w roli gospodarzy miasta.
Godzina wybuchu powstania warszawskiego, godzina "W", czyli godzina 17, to do dzisiaj symbol nadziei i wiary w zwycięstwo. Obchodziliśmy miesiąc temu 80 rocznicę tego powstańczego zrywu, był to środek naszych wakacji, które dzięki walce naszych przodków mogliśmy przeżywać beztrosko i radośnie.
Pamiętajmy o nich! O ludziach takich jak my."
Tak oto, dzisiejsza inauguracja poświęcona była w znacznej części 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie, którzy pod opieką p. Iwony Dominiak brali 1 sierpnia udział w uroczystościach miejskich poświęconych uczczeniu pamięci warszawskich powstańców. Byli to:
Olaf Krzyżaniak, Wojciech Kieruzel, Justyna Furmańczyk, Lena Zieleniewicz, Zofia Szeliga, Karolina Raczkowska, Kacper Wolicki i Karol Rajner.
Flagi i kwiaty trzymały przedstawicielki RSU:
Paula Kania, Julia Gutkowska oraz Martyna Kalinowska. Prowadzący Aleksander Janota i Hanna Stróżek również reprezentują Radę Samorządu Uczniowskiego.
Po zakończeniu części historyczno-artystycznej przekazali głos Pani Dyrektor Renacie Brudnik, która ze słowami serdecznego powitania zwróciła się po kolei do wszystkich roczników, poczynając od maturzystów i kończąc na szczególnie serdecznych słowach skierowanych do klas pierwszych. Pani Dyrektor pamiętała również o słowach uznania i podziękowania dla młodzieży, która 1 sierpnia, reprezentując naszą szkołę, wzięła udział w przedstawieniu "Wolność kocham i rozumiem" ku czci powstańców warszawskich. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: https://lo-mieszko.pl/wolnosc-kocham-i-rozumiem-w-80-rocznice-wybuchu-powstania-warszawskiego/
Życzymy wszystkim szczęśliwego, spokojnego roku szkolnego 2024/2025 pełnego naukowych i osobistych sukcesów!
Tekst/zdjęcia: Agnieszka Żychska