Ogłaszamy konkurs artystyczny „Ej, to nie żart. To jest przemoc”. Wyraź swoją opinię!

16 października 2024

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w  konkursie artystycznym organizowanym w ramach tegorocznej Kampanii 19 dni. Temat konkursu „Ej, to nie żart. To jest przemoc” ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy ukrytej pod pozorem niewinnych „żartów” i „pranków”. Poprzez swoje prace plastyczne, fotograficzne lub filmowe, będziecie mieli okazję wyrazić refleksję nad granicą między zabawą a działaniami, które mogą wyrządzać krzywdę innym, szczególnie w internecie i relacjach rówieśniczych.

Konkurs artystyczny „Ej, to nie żart. To jest przemoc”

Konkurs plastyczny organizowany w ramach tegorocznej Kampanii 19 dni ma na celu uwrażliwienie uczniów na problem przemocy, która często ukrywa się pod płaszczem „żartów” i „pranków”. Pragniemy, aby uczniowie poprzez sztukę wyrazili swoje myśli na temat granic między żartem a przemocą, a także zrozumieli, jak ważne jest reagowanie na sytuacje, które mogą ranić innych.

Cel konkursu:
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na to, że nie każdy żart jest niewinny. Chcemy zachęcić uczniów do refleksji nad tym, jakie „pranki” i żarty mogą prowadzić do przemocy, szczególnie w internecie i w relacjach rówieśniczych. Prace mają być formą edukacji i sprzeciwu wobec przemocy, z której czasem nie zdajemy sobie sprawy.

Data ogłoszenia konkursu:
16 października 2024

Data zakończenia przyjmowania prac:
31 października 2024

Technika:
Prace mogą być wykonane w dowolnej technice plastycznej, w tym: rysunek, malarstwo, kolaż, grafika komputerowa, techniki mieszane, zdjęcia, filmy (rolki)

Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów liceum

Harmonogram:

1. Ogłoszenie konkursu (do 16 października 2024)
    Oficjalne ogłoszenie konkursu odbędzie się za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Informacje zostaną również umieszczone na szkolnych tablicach ogłoszeń i w mediach społecznościowych szkoły. Cele konkursu zostaną omówione również podczas godzin wychowawczych
  2. Tworzenie prac (16-31 październik 2024)
    Uczniowie mają dwa tygodnie na przygotowanie swoich prac. Nauczyciel plastyki będzie dostępny dla uczniów, którzy potrzebują pomocy lub inspiracji w realizacji swoich pomysłów
  3. Zbiórka prac (do 31 października 2024)
    Prace należy dostarczyć do sali 209 lub przesłać elektronicznie na adres english4mieszko@gmail.com. Każda praca musi być podpisana (imię, nazwisko, klasa).
  4. Ocena prac (4 listopada 2024)
    Jury składające się z nauczycieli Katarzyny Dudeńko, Agnieszki Żychskiej, pedagoga Małgorzaty Drążyk oraz 3 przedstawicieli samorządu uczniowskiego oceni prace na podstawie oryginalności, estetyki oraz wartości przekazu. Podczas oceny uwzględnione zostanie, jak dobrze prace nawiązują do hasła przewodniego: „Ej, to nie żart. To jest przemoc.”
  5. Wystawa i ogłoszenie wyników (8 listopada 2024)
    Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w holu szkoły i w mediach społecznościowych. Najlepsze prace zostaną zgłoszone do Kampanii 19 dni oraz opublikowane na stronie internetowej szkoły i w mediach społecznościowych.

Nagrody:

• I miejsce: nagroda rzeczowa + dyplom
  • II miejsce: nagroda rzeczowa + dyplom
  • III miejsce: nagroda rzeczowa + dyplom

Tematyka konkursu:
Uczniowie mają za zadanie stworzyć pracę plastyczną albo fotograficzną, albo filmową, która odnosi się do hasła „Ej, to nie żart. To jest przemoc”. Prace mogą przedstawiać sytuacje, w których żarty lub „pranki” przeradzają się w przemoc – zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w internecie. Celem jest uwrażliwienie na to, jak działania postrzegane jako zabawne mogą w rzeczywistości ranić innych.

Regulamin:

• Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 prace
  • Prace muszą być wykonane samodzielnie
  • Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację prac w mediach społecznościowych szkoły i Kampanii 19 dni

Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie, aby wspólnie zwrócić uwagę na to, że przemoc może przybierać różne formy – nawet te, które na pierwszy rzut oka wydają się żartem.