W dniach 12 i 13 czerwca uczniowie klasy 2b byli na wycieczce edukacyjnej w Poznaniu, pod opieką Pań Violetty Piórskiej i Żanety Łukasiewicz. W czasie krótkiego pobytu w stolicy Wielkopolski uczestniczyli w zajęciach w Ogrodzie Zoologicznym oraz gościli na Wydziale Biologii UAM.
Zajęcia w Nowym ZOO miały charakter warsztatowy - obserwacja zwierząt połączona była z poznawaniem ich geograficznego pochodzenia i przystosowań do życia w miejscu naturalnego występowania. Zajęcia prowadziła Pani Ada Traczyk pracownik działu edukacji ogrodu.
Uczniowie poznali wybrane gatunki krain zoogeograficznych, podziwiali między innymi madagaskarskie lemury, słonie afrykańskie, nosorożce białe, małpę magota i urocze pandy rude. Pani edukator opowiadała historię zwierząt mieszkających obecnie w Poznaniu – niektóre miały smutne przeżycia zanim trafiły do ogrodu zoologicznego. Uczniowie dowiedzieli się, że obecnie nie odławia się już zwierząt ze środowiska naturalnego, aby umieścić je w zoo, trafiają tu osobniki, które urodziły się w niewoli lub były przedmiotem handlu, przemytu albo atrakcją cyrkową. W zoo istnieją azyle konkretnych osobników, między innymi niedźwiedzi, które znalazły tu schronienie, gdyż po długim przebywaniu z człowiekiem nie są w stanie żyć na wolności. Zajęcia warsztatowe odbyły się w sali konferencyjnej słoniarni – dumy miejscowego ogrodu, słonie żyją tutaj wygodnie mają ogromny klimatyzowany pawilon oraz duży wybieg z sadzawką. Obserwacja słoni była bardzo ciekawa zwierzęta pozowały okazując się w całej krasie w czasie jedzenia i baraszkowania w błocie. Równie interesujący był wybieg kopytnych – obok rodzimych żubrów zobaczyliśmy afrykańskie sitatungi, wietnamskie siki.
Zwiedzanie Wydziału Biologii UAM było dodatkową atrakcją, zorganizowaną specjalnie na naszą prośbę przez Panią doktor Anetę Piechalak. Mimo wyczerpania trudami podróży i zajęć w zoo biegaliśmy po rozległym budynku Wydziału chłonąc atmosferę uczelni. Po budynku oprowadzały nas studentki Basia Dylawerska i Blanka Borowiec, starsze koleżanki, absolwentki Mieszka, okazało się, że pracują w samorządzie studenckim - Basia jest nawet jego przewodniczącą, przed spotkaniem one także nie wiedziały, że to właśnie naszą szkołę będą oprowadzać.
Biolodzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odsłonili przed nami szczegóły swojej pracy naukowej, pokazali laboratoria, omówili zagadnienia, nad którymi pracują oraz metody i techniki pracy.
Gościliśmy w Instytucie Biologii Komórki Roślinnej, Instytucie Antropologii oraz w Pracowni Technik Biologii Molekularnej. Na własne oczy zobaczyliśmy hodowle ludzkich komórek i prowadzenie badań technikami biologii molekularnej: wirowanie w ultra szybkich wirówkach, elektroforezę, sekwencjonowanie DNA, barwienie DNA i jego obserwację w komorach UV. W pracowni izolacji DNA dostaliśmy drobne upominki – chip i zestaw rurek do elektroforezy cienko kapilarnej. Niezwykła była także wizyta w zbiorach biologicznych przechowujących ludzkie szkielety – dowiedzieliśmy się, w jaki sposób się je bada, jak ocenia się wiek i płeć, jak wyglądają szkielety ludzi zamordowanych i chorych na choroby deformujące kości.
Na zakończenie wizyty na Wydziale Biologii UAM przedstawiciele studentów przedstawili uczniom możliwości studiowania na kierunkach tego wydziału: Biologii Ogólnej, Molekularnej, Biotechnologii i Ochrony Środowiskowej, oraz Bioinformatyki, a także atrakcje życia studenckiego.
Mimo, że krótka, wycieczka pełna była naukowych atrakcji, w zawrotnym tempie, które dało się mniej wytrwałym we znaki, jednak wszyscy dzielnie wytrwali a najtwardsi znaleźli nawet siły, aby wybrać się na spacer po poznańskiej starówce.