Akcja "Ratujmy klimat"

18 kwietnia 2018

Ochrona środowiska to od dawna dość głośny i powszechnie znany temat. Któż z nas nie słyszał o dziurze ozonowej, efekcie cieplarnianym czy wreszcie zmianach klimatycznych z tymi zjawiskami związanymi? Któż z nas nie zdaje sobie sprawy z degradujących środowisko naturalne działań człowieka, z problemu emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza, problemu smogu etc? Praktyczne każdy umie się wypowiedzieć na ten temat. A jednak nadal świadomość, że w istocie każdy z nas ma wpływ na środowisko i nie tylko możni tego świata są odpowiedzialni za powyższe problemy, nie dla każdego z nas jest taka oczywista.

W poniedziałek 16 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja happeningowa przeprowadzona przez klasę 1b, której celem było uzmysłowienie właśnie tego, iż każdy z nas ma wpływ na środowisko oraz propagowanie rozwiązań, dzięki którym możemy o nie faktycznie zadbać. Wystarczy tak niewiele jak oszczędzać wodę, energię, segregować śmieci czy chociażby na zakupy zabierać własną torbę zamiast korzystać ze sklepowych reklamówek, chociażby były eko.

Klasa przygotowała nie tylko plakaty i ulotki informacyjne, ale również przeprowadziła konkurs wiedzy o ochronie klimatu, w którym nagrodami były babeczki i galaretki, co niektórych zaskoczyło, spodziewali się bowiem informacji o cenie zakupu tych pyszności, a nie odpytywania;) A babeczki były naprawdę wyśmienite, zwłaszcza te zielone (co prawda część podchodziła do nich sceptycznie – jak to, babeczka ze szpinakiem?!) i niech żałują ci, którzy ich nie skosztowali…, ale z drugiej strony pozostałe, bardziej tradycyjne też były wyśmienite, najszybciej zniknęły wiosenne z kwiatkiem:) Przy tym każda babeczka wyposażona była dodatkowo w karteczkę z ciekawostkami nt ochrony środowiska:)

Ponadto przygotowane zostały artykuły na temat ochrony środowiska, które zostaną zamieszczone w szkolnej gazetce.

Zagadnienie ratowania klimatu każdy z Was może też rozwinąć bardziej biorąc udział w konkursie na znaczek pocztowy zorganizowany przez Pocztę Polską i BOŚ. Szczegółowe informacje znajdziecie tu: http://www.oczamimlodych.pl/

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Na wasze prace czekamy do 18 maja. Prace można dostarczyć bezpośrednio do pani Dudeńko lub szkolnej biblioteki:)