Drzewiej w krainie Mieszka - czyli Dzień Patrona

23 września 2023

Święto Patrona Anno Domini 2023 już za nami. Były to wyjątkowe obchody, gdyż powróciliśmy do tradycji przemarszów ulicami naszego miasta, przerwanych przez pandemię. 19 września, w barwnym korowodzie szła cała społeczność naszego  liceum na czele ze świtą władcy, gronem pedagogicznym i gośćmi. Grali heroldowie, czytana była krótka prezentacja  szkoły, a na ulicy Piłsudskiego dwórki zatańczyły popularny taniec dawnych wieków - marazulę. Dziewczęta zaprezentowały się niezwykle pięknie! Wzbudziliśmy żywe zainteresowanie przechodniów i mieszkańców. 

Zachęcamy do obejrzenia dwóch kilkuminutowych filmów, które oddają atmosferę przygotowań do przemarszu i samego pochodu:

Video: Agnieszka Żychska

Video: Dronoujście

Jak powiedziała Pani Dyrektor Renata Brudnik:

"Przemarsz ulicami miasta Społeczności Liceum w Dniu Święta Patrona  Mieszka I to zdarzenie wyjątkowe. Cieszymy się, że ta kilkunastoletnia już tradycja, po okresie pandemii znów wróciła do kalendarza uroczystości szkoły. Jesteśmy szkołą z ponad 75 letnią tradycją silnie zakorzenioną w lokalnej społeczności poprzez kolejne pokolenia absolwentów i ich rodzin. Prestiż "Mieszka" został zbudowany przez potencjał osób, które tworzyły  historię liceum i nadal ją tworzą. Jesteśmy szkołą, która  zaspokaja społeczne zapotrzebowanie na dobre wychowanie i kształcenie młodzieży. W tym roku szkolnym w Mieszku uczy się 447 uczniów w 18 oddziałach w tym w trzech oddziałach integracyjnych. Chcemy, aby mieszkańcy miasta wiedzieli, że młodzież w naszej szkole znajduje wysoki poziom kształcenia, realizuje swoje zainteresowania i pasje. Uczniowie  o specjalnych potrzebach edukacyjnych  otrzymują spersonalizowane wsparcie. Podejmujemy szereg inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego.  Jesteśmy dla Was mieszkańcy Świnoujścia i dlatego też pokazanie się na ulicach miasta,  jest dla nas tak ważne."

Zdjęcia w galerii: pierwsze cztery: Agnieszka Żychska, kolejne: Filip Maćkiewicz

W sali gimnastycznej odbyły się kolejne części  uroczystości Święta Patrona. W części oficjalnej było dużo podniosłych momentów. Apel rozpoczął się hymnem zaintonowanym przez uczennicę klasy 2E - Zofię Kobiś, wraz z którą wyśpiewaliśmy z dumą strofy naszego narodowego hymnu. Zaszczycili nas swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście - Pan Paweł Sujka, Przewodnicząca Rady Miasta - Pani Elżbieta Jabłońska, Naczelnik Wydziału Edukacji - Pani Edyta Sawicka oraz Przewodnicząca Związku Sybiraków Koła Terenowego w Świnoujściu - Pani Maria Zając.

Po przemówieniach gości nastąpił kolejny ważny moment, czyli zmiana chorążych pocztu sztandarowego.

W minionym roku szkolnym chorążymi pocztu byli uczniowie z klasy IIIA, obecnie IV A: Milena Maraszek, Kamila Skowron, Jakub Rudziński. Uroczyście przekazali sztandar klasom trzecim i drugim. Chorążymi pocztu z klas trzecich są uczniowie klasy IIIA: Kornelia Dziuba, Amelia Kujda-Rogowska, Szymon Strukowicz. Nowymi chorążymi pocztu z klas II zostali uczniowie z klasy II B: Natalia Kamińska, Dominika Karwacz, Piotr Ziontkowski.

Następnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych, którzy stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Aktowi ślubowania przewodniczyła Pani Dyrektor - Renata Brudnik

Fot. Filip Maćkiewicz

Ku radości klas pierwszych Pani Ewa Kowalska ogłosiła wyniki Konkursu Wiedzy o Mieszku I. Zespołowo zwycieżyła klasa 1A, drugie miejsce zajęła klasa 1C, trzecie miejsce przypadło klasie 1B. Indywidualnie zaś konkurs wygrała Hanna Stróżek z klasy 1A, drugie miejsce zajął Karol Zygadlewicz z klasy 1C, a miejsce trzecie zajęli ex aequo: Oliwia Skocz (1B) i Kacper Wolicki (1E). Serdecznie gratulujemy!

Bardzo ważnym momentem było ogłoszenie wyników „Prymusów”. Tytuł Primus Inter Pares i Złotą Tarczę otrzymał Jakub Rudziński z kl. IVA. Zwycięzcę scharakteryzowała wychowawczyni klasy IV A - Pani Ewa Puchała, która wraz z Panią Dyrektor Renatą Brudnik wręczyła Jakubowi Złotą Tarczę i nagrodę. Jakubowi poświęcamy osobny wpis.

Dyplomy nominowanym do tytułu Primus inter Pares wręczyła Pani Wicedyrektor - Anna Więzowska.  Nominowani z pozostałych klas IV byli: IVB - Ignacy Karpowicz, IVC - Sonia Nica, IVD - Oliwia Piotrowska.

Po powitaniu pierwszoklasistów przez przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego Maximiliana Gembałę (4A) i Natalię Szkólnik (4B) i przekazaniu im słodkich niespodzianek zakończyła się uroczysta część apelu.

Fot. Miguel Domingues Klimek

W części artystycznej wraz ze Świtą Mieszka I przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Staliśmy się świadkami debaty władcy z wojami, starań o Dobrawę, wizyty Mieszka na dworze króla czeskiego Bolesława Srogiego/Okrutnego, chrztu Mieszka i jego ludu i wesela. Wszystkich zachwyciły tańce dwórek: osławiona marazula, „Koło Jana” i „Wianeczek” (słowiańskie pieśni sobótkowe), które przygotowała i prowadziła przy pomocy innych uczennic Julietta Trzeciak z 2E. Zuzanna Pietras z 2C jako Dobrawa zdobyła serce nie tylko Mieszka I, ale i wszystkich wojów i widzów. W czasie chrztu Mieszka I zabrzmiał utwór R. Jansona „Tyś jest mój syn”, skomponowany na 1050-lecie Chrztu Polski. Było pięknie - i uroczyście, i wesoło! 

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do sukcesu, jakim był ten piękny dzień i wszystkim, którzy ten dzień dla nas zarejestrowali: Telewizji Słowianin, Zachodniopomorskiej Telewizji, Dronoujście.

Za całość wydarzenia odpowiedzialne były Panie: Iwona Dominiak i Violetta Piórska
Scenariusz i reżyseria - Iwona Dominiak
Opieka nad pocztem: Anna Centkowska-Derda i Edyta Rozenfeld
Dekoracje:  Justyna Furmańczyk 2B, Malwina Grzegorzek 2B, Monika Burchardt 4C, Wiktoria Mortek 4C, Iwona Dominiak
Prowadzenie apelu i narracja: Anna Caban/dwórka i Olaf Krzyżaniak/rycerz (klasa 2C)
Obsługa foto/video: Agnieszka Żychska, Amelia Stępień.

Filip Maćkiewicz:
https://drive.google.com/drive/folders/1GoJdIzH0KL2I14SHYcgfo35ShJLlqqqT?usp=sharing
(link ważny do 20 października 2023)

Miguel Domingues Klimek:
https://drive.google.com/drive/folders/1GoJdIzH0KL2I14SHYcgfo35ShJLlqqqT?usp=sharing
(link ważny do 20 października 2023)

Nagłośnienie: Jakub Trzciński, Karol Manikowski (klasa IVC)
Zabezpieczenie przemarszu: Komenda Miejska Policji, Straź Miejska

Aktorzy:
Mieszko I- Piotr Zdybel 2B
Dobrawa- Zuzanna Pietras 2C
Bolesław Srogi- Remigiusz Sosiński 2E
Biskup Jordan- Bartosz Walkowiak IIA
Rycerz Jermierz- Borys Kowalewski IIC
Rycerz Bolko- Tymoteusz Rosiak IIC

Dwórki tancerki:
klasa 2A: Natalia Dębowska, Alicja Jakubowska, Karolina Śmigielska, Julia Gutkowska
klasa 2B: Justyna Furmańczyk, Dominika Karwacz, Zuzanna Kowalewska, Aleksandra Kwiatkowska, Maria Rutkowska, Joanna Wojciechowska, Zofia Tomala
klasa 2C: Martyna Kogucińska, Hanna Purman, Zuzanna Pietras
klasa 2E: Julietta Trzeciak- choreograf, koordynator, Aleksandra Krysiak, Aleksandra Paszke
klasa 3A: Nikola Szczęśniak, Maja Pełnikowska, Martyna Wojciechowska
klasa 3B: Emilia Maćkiewicz
klasa 3C: Zuzanna Badalewska 3C, Tacjana Lizik 3C, Marcela Wojciechowska 3C
Heroldzi: Aleksander Janota 3B, Maksymilian Skrzypski 3A

Dwórki statystki:
klasa 2A: Natalia Koszykowska, Radzio Julianna
klasa 2B: Marcelina Andrearczyk, Dominika Sobczyk
klasa 2C: Aleksandra Kubacka
klasa 2E: Maja Kucharczyk

Mnisi:
klasa 2A: Aleksandra Michalak
klasa 2B: Natalia Kozioł, Klaudia Legowicz, Hanna Piotrowska, Julia Wojtkiewicz
klasa 2D: Lena Zieleniewicz
klasa 3C: Paula Kania

Rycerze:
klasa 2A: Hubert Łuczak, Marcel Przyłucki
klasa 2B: Rafał Gałach
klasa 2D: Beniamin Wawrzonkiewicz
klasa 3A: Igor Zygmunt
klasa 3C: Jakub Hruszowiec, Jakub Jarmołkowicz, Jakub Jaczewski, Bartosz Piorun

Tekst: Iwona Dominiak i Agnieszka Żychska

fot. Agnieszka Żychska

TELEFON
91 321 26 30
EMAIL
sekretariat@lo-mieszko.pl
ADRES
Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2
72-600 Świnoujście
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram