"Być uczniem Mieszka to nie tylko przynależeć do konkretnej, szkolnej społeczności.
To także być spadkobiercą określonej tradycji, jaką przez 78 lat tworzyli Wasi poprzednicy.
Wobec zmiennej i nieprzewidywalnej rzeczywistości, w szumie informacji, wobec zagrożeń,
jakie występują we współczesnym świecie, muszą bowiem istnieć niewzruszone
wartości, zasady i autorytety, by mógł istnieć człowiek.
Dlatego nasza szkoła łączy w sobie dwie cechy: zmianę, która pozwala przygotować
młodzież do czasów, jakie nadeszły i tradycję, która uczy szacunku do historii oraz
rozumnego i odpowiedzialnego kroczenia ku przyszłości."
(Dyrektor Renata Brudnik, wystąpienie podczas części oficjalnej Dnia Patrona)
Wybór Mieszka I na patrona naszego Liceum nie był przypadkowy. Jako pierwszy historyczny władca Polski, Mieszko I zapisał się w dziejach naszego kraju jako wybitny strateg, polityk i mąż stanu, który położył fundamenty pod rozwój państwa polskiego. Jego rządy przypadły na okres kluczowy dla kształtowania się naszej tożsamości narodowej i państwowości.
Jednym z najważniejszych osiągnięć Mieszka I było przyjęcie chrztu w 966 roku, które miało przełomowe znaczenie dla rozwoju Polski. Decyzja ta nie tylko wprowadziła Polskę do kręgu chrześcijańskiej Europy, ale także zintegrowała nasze państwo z innymi krajami, wzmacniając jego pozycję na arenie międzynarodowej. Chrzest stał się symbolem nowego początku, jednocząc różnorodne plemiona pod wspólną wiarą i wartościami, co przyczyniło się do umocnienia władzy centralnej.
Mieszko I wykazał się również ogromną umiejętnością dyplomacji i dalekowzrocznym myśleniem strategicznym. Dzięki umiejętnym sojuszom z sąsiednimi państwami oraz małżeństwu z czeską księżniczką Dobrawą, wzmocnił pozycję swojego państwa i zabezpieczył jego granice. Prowadził także skuteczne działania militarne, rozszerzając terytorium państwa i wzmacniając jego obronność, co miało kluczowe znaczenie dla przetrwania i rozwoju młodego organizmu państwowego.
Mieszko I to postać, która symbolizuje mądrość, odwagę i dalekowzroczność. Jego decyzje, choć podejmowane wieki temu, wciąż inspirują i uczą nas, jak ważne jest podejmowanie mądrych wyborów i patrzenie w przyszłość. Wartości, które reprezentował, są nam bliskie: troska o wspólne dobro, odwaga w działaniu i szacunek dla tradycji.
Patronat Mieszka I to dla nas zobowiązanie do pielęgnowania tych wartości, promowania wiedzy historycznej oraz kształtowania w sobie postaw pełnych odpowiedzialności i zaangażowania.
Dlatego właśnie, 19 września, ruszyliśmy w barwnym pochodzie przez miasto, by pokazać mieszkańcom Świnoujścia, jakie wartości są dla nas ważne i zaprezentować się od jak najlepszej strony. Przemarsz wywrzeć musiał na widzach wielkie wrażenie, gdyż po raz pierwszy w historii napisano o nas wiersz! Autorem jest Pan Zbigniew Przybylski - bardzo cieszymy się, że staliśmy się poetycką inspiracją! Oto fragment tego utworu:
Wstrzymała oddech ludność co tu mieszka
Idzie szkoła co Polskość jej na sercu leży.
I tak świętuje Patrona Szkoła od rana
Budowniczego Polski, Mieszka Pierwszego
Swą młodzieżą co dumna i roześmiana
I Świnoujście słońcem rozbłysło na całego.
Od lat w tym mieście tradycja tej szkoły
A szkoła z dorobkiem, to rzecz oczywista
I zapełnia gwarem młodzieży wesołym
Ulice nadmorskiego kurortu na wyspach.
Zdjęcia i nagrania pokazują, że okazji do zachwytów nad naszą młodzieżą z pewnością było bardzo wiele. Kilkaset osób w strojach galowych i kilkadziesiąt w strojach z epoki - to musi robić wrażenie. A gdy jeszcze dziewczęta zatańczyły średniowieczny taniec - nikt nie mógł oderwać wzroku! Zapraszamy do relacji Zachodniopomorskiej Telewizji, fragment tańca jest w pierwszych minutach filmu, a potem poszerzona relacja z całej uroczystości, włącznie z wywiadem z Panią Dyrektor Renatą Brudnik:
asdfa
Po powrocie do budynku "Mieszka" spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Dołączyła tam do nas - po raz pierwszy w tej roli - Pani Prezydent Joanna Agatowska wraz z wiceprezydentem Romanem Kucierskim i wieloma znakomitymi gośćmi, wśród których byli: przewodniczący Rady Miasta Pan Ryszard Teterycz, naczelnik Wydziału Edukacji Pani Edyta Sawicka, członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu : Pan Aleksander Dmowski, Pani Zofia Sołtysik, Pan Paweł Sujka oraz przewodnicząca Związku Sybiraków Pani Maria Zając. Prowadzące uroczystość - Anna Caban i Helena Wójcicka z klasy 3c pięknie wszystkich powitały. Członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego: Aleksander Janota, Paula Kania oraz Julia Gutkowska takimi, między innymi słowy zwrócili się do p. Prezydent: "Serdecznie gratulujemy wyboru na tę zaszczytną funkcję, Pani Prezydent, życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy i liczymy na bardzo udane lata współpracy z naszą szkołą – u nas jest zawsze ciekawie i dużo się dzieje, więc prosimy nas odwiedzać. Obiecujemy, że z naszej strony dołożymy wszelkich starań, by pomagać na ile będziemy mogli, gdy miasto będzie nas potrzebować. Jeszcze raz – wszystkiego dobrego, powodzenia!" Wręczone kwiaty wywołały wzruszenie na twarzy Pani Prezydent, która, nawiasem mówiąc, jest absolwentką "Mieszka"! Z kolei nasza Pani Dyrektor, po wygłoszeniu bardzo ciekawego przemówienia otrzymała kwiaty od Pani Prezydent na dobry początek współpracy i na nowy rok szkolny - tak, było dużo kwiatów i dużo wzruszających przemówień... Głos zabrała również Pani Prezes Związku Sybiraków - Maria Zając, dziękując Szkole za wieloletnią współpracę. Wszyscy jednak trzymali się rozsądnych limitów czasowych i dzięki temu mogliśmy pełni sił przejść do następnych części uroczystości!
Ważnym punktem obchodów Święta Patrona jest zmiana chorążych pocztu sztandarowego. W minionym roku szkolnym chorążymi pocztu byli uczniowie z klasy IIIA, obecnie IV A: Kornelia Dziuba, Amelia Kujda-Rogowska, Szymon Strukowicz. W pięknym rytuale przekazali sztandar nowym chorążym: Natalii Kamińskiej, Dominice Karwacz i Piotrowi Ziontkowskiemu z klasy 3b oraz Janowi Mathewes, Darii Romanowskiej i Myroslavie Stashko z klasy 2a. Opiekun pocztu - Pani Beata Szumicka w ciepłych słowach podziękowania zwróciła się do odchodzących chorążych i wręczyła im drobne upominki w symbolicznym geście uznania dla ich służby. Z nowym pocztem mogliśmy już oficjalnie przyjąć w szeregi uczniów naszej szkoły uczniów klas pierwszych. Ślubowaniu przewodniczyła Pani Dyrektor Brudnik, a na koniec tej części uroczystości, "pierwszaków" specjalnie przywitali przedstawiciele RSU: Alek Janota, Gabriela Cichocka i Martyna Kalinowska. Nie zabrakło małego słodkiego poczęstunku...
Ślubowanie: https://youtube.com/shorts/4wszuYrsZPw?feature=share
W ten oto sposób dotarliśmy do momentu kulminacyjnego oficjalnej części obchodów Dnia Patron - przedstawienia kandydatów do nagrody ZŁotej Tarczy i do zaprezentowania zwycięzcy. Pani Dyrektor Renata Brudnik poprosiła o wyjście na środek, wraz z rodzicami, następujących uczniów klas czwartych: Michała Szumnego (4a), Emilię Maćkiewicz (4b), Dominika Bursę (4c) i Magdalenę Modzelewską (4d). Potem był już tylko pełna napięcia chwila ciszy i... - tak! Wszyscy to usłyszeli! Laureatem nagrody Złotej Tarczy został Michał Szumny! Jego sylwetką zaprezentowała wychowawczyni Pani Anna Mumot, a nagrodę wręczyły i pogratulowały Pani Prezydent Agatowska, Pani Dyrektor Renata Brudnik i Wicedyrektor Anna Więzowska - to był bardzo podniosły i wzruszający moment, również dla rodziców Michała - bardzo serdecznie gratulujemy! Więcej o Michale napiszemy w osobnym wpisie.
Po tych wzruszających chwilach przyszły kolejne... Panie Joanna Szpytko i Ewa Kowalska ogłosiły wyniki Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły, w którym co roku biorą udział uczniowie klas pierwszych. Laureaci A.D. 2024 to:
I miejsce - Szymon Aperliński Ib
II miejsce - Oliwier Polakowski Ia
III miejsce - Alan Ebertowski Ia
Piosenka w wykonaniu Zofii Szeligi z klasy IIIC, Leny Zielniewicz z IIID, Martyny Wojciechowskiej z IVA oraz Aleksandra Janoty z IVB pięknie i łagodnie przeniosła nas w część artystyczną... Tradycją Święta Patrona jest przywoływanie wydarzeń z pierwszego okresu naszej państwowości na podstawie najstarszej kroniki, zwanej „Kroniką polską” autorstwa mnicha Galla Anonima oraz naszych wyobrażeń.
Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom za tę prawdziwą ucztę wizualną, a paniom Iwonie Dominiak i Patrycji Cackowskiej za przygotowanie uroczystości! Poniżej zamieszczamy pełną listę wykonawców, których niniejszym serdecznie pozdrawiamy i którym dziękujemy za włożony wysiłek! Dzięki Wam to był kolejny bardzo udany Dzień Patrona. Jesteśmy z Was dumni!
asdfad
asdsf
ZDJĘCIA: Piotr Sondel, Miłosz Pilarski, Agnieszka Żychska
INFO: Agnieszka Żychska/Iwona Dominiak
VIDEO: Agnieszka Żychska