Mariusz Majzner na stażu w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej

6 września 2019

Mariusz Majzner (na zdjęciu po prawej), tegoroczny absolwent naszego Liceum, laureat konkursu „Fizyczne Ścieżki”, przebywał na praktykach naukowych w Rosji w dniach 26 czerwca - 5 lipca 2019 r.

Było to możliwe dzięki sukcesowi odniesionemu w tegorocznej edycji konkursu „Fizyczne Ścieżki". Pisaliśmy o tych sukcesach tutaj: http://lo-mieszko.pl/denis-i-mariusz-w-finale-konkursu-fizyczne-sciezki/ i tutaj: http://lo-mieszko.pl/denis-i-mariusz-na-podium-konkursu-fizyczne-sciezki/Denis Janiak (na zdjęciu po lewej) był również laureatem tego konkursu, jednak zrezygnował z wyjazdu. W jego miejsce mogła wyjechać zeszłoroczna laureatka, uczennica Julia Wilk z Wielunia. „Fizyczne Ścieżki” to konkurs fizyczny organizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. W ramach dodatkowego „bonusu” organizatorzy konkursu w tym roku zaproponowali udział w tygodniowym stażu w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej. Miasto to oddalone jest o 125km od Moskwy i powstało specjalnie po to, by stać się rosyjskim centrum nauki.

"Wyjazd do Dubnej - pisze Mariusz - zgodnie z moimi oczekiwaniami, okazał się interesującym przeżyciem. Pobyt tu to nie tylko zwiedzanie Instytutu i uczestniczenie w wykładach, ale także możliwość zapoznania się z kulturą i życiem w rosyjskich miastach.

Weekend minął turystycznie. W sobotę byliśmy w Sergijew Posad - sercu rosyjskiego prawosławia. Zwiedziliśmy ławrę Troicko-Sergijewską z jej najpiękniejszymi świątyniami. Architektura sakralna Rosji jest pełna przepychu i piękna, aż trudno oderwać wzrok! Niedziela upłynęła w stolicy - Moskwie. To ogromne miasto, które trudno ogarnąć w jeden dzień, a zapewne i przez wiele dni można by odkrywać wciąż nowe rzeczy. Dzięki podróżom metrem, obejrzeliśmy sporą część Moskwy: Plac Czerwony i Kreml, Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Mauzoleum Lenina, Grób Nieznanego Żołnierza wraz ze zmianą warty i, opiewany przez Bułata Okudżawę, moskiewski Arbat. Jest tam piękniej niż może się wydawać. Zdecydowanie pozostał pewien niedosyt, ale to tylko znak tego, że może kiedyś uda się tam powrócić!

Kolejne cztery dni spędziliśmy w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych. Te niezwykłe wizyty umożliwiły nam poznanie pracy naukowców oraz sztandarowych projektów Instytutu. Zwiedziliśmy Laboratorium Technologii Informatycznych, Laboratorium Fizyki Wysokich Energii, Laboratorium Reakcji Jądrowych i Laboratorium Problemów Jądrowych. Byliśmy także na budowie zderzacza NICA, najnowszego projektu naukowców z Dubnej. W kompleksie NICA będzie możliwe przyspieszanie i zderzanie przeciwbieżnych wiązek ciężkich jonów (aż do jąder złota!). To niesamowite, na jak wielu płaszczyznach pracuje Instytut i jak szerokie jest spektrum zagadnień, które podejmują naukowcy. Spotkaliśmy pracowników z całego świata, głownie jednak poznaliśmy pracę Polaków. Nasi rodacy są niezwykle ważną częścią wielkiej naukowej machiny. Bez nich na pewno nie byłoby tam tak samo! Jestem dumny z tego, że jako jeden z niewielu uczniów (z naszej szkoły wyjechało tam do tej pory 6 uczniów), miałem okazję przebywania na terenie ośrodka tej rangi, w którym pracowali naukowcy uhonorowani nagrodą Nobla.

Po powrocie starałem się poukładać tę dawkę wiedzy, którą otrzymałem. Rozważam też pomysł, by na studiach spróbować swoich sił w Dubnej na dłuższym, trzymiesięcznym stażu naukowym, bo Instytut proponuje to studentom. Na młodych naukowców czeka tam mnóstwo inspirującej, poszerzającej horyzonty pracy.

Poznanie tylu interesujących osób to niesamowite doświadczenie, którego nie da się porównać z niczym innym. Wizyta w Dubnej to dla mnie prawdziwe wyróżnienie. Wszak nie zapraszają tam każdego ucznia!"

Mariusz Majzner – uczestnik stażu w Dubnej, absolwent "Mieszka", rocznik 2019

Oprócz tekstu, Mariusz przygotował również krótki filmik z wyborem najciekawszych zdjęć z pobytu w Rosji. Oto on: https://www.youtube.com/watch?v=dI1cBjuu-q8