Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty!

29 sierpnia 2019

W poniedziałek 2 września o godzinie 9.00 nastąpił TEN moment! Po wyjątkowo długich wakacjach spotkaliśmy się ponownie z uczniami klas drugich i trzecich oraz powitaliśmy klasy pierwsze - absolwentów szkół podstawowych (ponownie po 18 latach) oraz absolwentów ostatniego rocznika gimnazjów. Kolejny wyjątkowy rok w historii naszej szkoły rozpoczął się. To był dobry początek i oby to był początek dobrego!

Pan Dyrektor Piotr Adamczyk serdecznymi słowami powitania zwrócił się do każdego rocznika z osobna, poczynając od najstarszych. Kreśląc wizję świetlanej przyszłości, pan Dyrektor uczniom klas trzecich życzył już teraz powodzenia w przygotowaniu do matury i rozwagi w podejmowaniu decyzji. Klasom drugim, już świetnie zaadaptowanym w "Mieszku", pan Dyrektor życzył dalszego rozwijania swoich licznych talentów i rozwoju przyjaźni, a jeśli chodzi o klasy pierwsze - podkreślona została nie tylko wręcz historyczna wyjątkowość ich sytuacji, ale przywołane zostały - z imienia i nazwiska patrona, oraz numeru i rodzaju szkoły - wszystkie placówki, których absolwentami są nasi uczniowie tegorocznych klas pierwszych! Absolwenci każdej wymienionej szkoły zostali przywitani gromkimi oklaskami przez grono pedagogiczne i uczniów!

Wrzesień '19 jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że przychodzi do liceum podwójny rocznik klas pierwszych. We wrześniu tego roku obchodzimy bowiem 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Główne, międzynarodowe uroczystości miały miejsce dzień wcześniej - 1 września w Warszawie. W naszej szkoli podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, klasa IIID z wychowawczynią p. Joanną Szpytko, również zadbała o chwilę refleksji i namysłu - nad historią wojny i jej skutkami. Prowadzące uroczystość Laura Nederlof i Aleksandra Denysiuk podkreśliły: "Dramat II wojny światowej nie może zostać tylko podręcznikową przeszłością, ale powinien być przestrogą dla przyszłych pokoleń. (...) Każdy naród i każda istota ludzka, niezależnie od rasy, przekonań i języka, ma niezbywalne prawo do życia w pokoju."

Tak do życia w pokoju... i do nauki w pokoju, bez lęku i strachu o przyszłość. Pięknie wyrecytowanym wierszem Juliana Tuwima Zuzanna Gajcy i Martyna Maciesza podkreśliły ten uniwersalny przekaz.

Całości dopełniły Małgorzata Eichelberger i Anna Tereszko wykonując delikatny w brzmieniu, ale przejmujący utwór grupy The White Stripes "We're going to be friends":

"Walk with me, Suzy Lee
Through the park and by the tree
We will rest upon the ground
And look at all the bugs we found
Safely walk to school without a sound"

Oprawę techniczną zapewnił Miłosz Kleszczyński. Wszystkim zaangażowanym osobom z klasy IIID serdecznie dziękujemy!

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, klasy pierwsze zapozowały do pierwszych wspólnych zdjęć ze swoimi wychowawcami:

Oto klasa IA z wychowawcą - p. Sebastianem Błażem:

Klasa IB z wychowawczynią - p. Magdaleną Monkosą:

Klasa IC z wychowawczynią - p. Beatą Czajkowską:

Klasa ID z wychowawczynią - p. Hanną Krajniak:

IE z wychowawczynią - p. Anną Więzowską:

Klasa IF z wychowawczynią - p. Violettą Piórską:

Klasa IG z wychowawczynią - p. Katarzyną Piwowarską:

Tekst: Agnieszka Żychska