Miejskie obchody 30 rocznicy wyborów w 1989 roku

7 czerwca 2019

"Mieszko" szanuje nasz kraj

04 czerwca 2019 roku na Placu Wolności odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, poświęcona 30 rocznicy wyborów, które pokazały, że Polacy pragną wolnej, demokratycznej Ojczyzny.

Młodzież naszej szkoły zaprezentowała mieszkańcom miasta teksty Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Jonasza Kofty, Grzegorza Ciechowskiego. Przywołane zostały ponadczasowe przesłania papieża - Polaka, Jana Pawła II, np. „Solidarność to jeden i drugi, nigdy jeden przeciw drugiemu.” W tej krótkiej, ale ważnej lekcji demokracji padły ważne słowa, nawołujące do współdziałania w imię dobra: "Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości, mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Dążmy do takiego porozumienia i wcielajmy je w życie, zwłaszcza tu, gdzie żyjemy na co dzień." I nade wszystko zawsze pamiętajmy, że "racją bytu wszelkiej polityki jest służba człowiekowi."

Słowami Jonasza Kofty wyraziliśmy nasze szczere uczucia i pragnienia, gdyż Mieszko szanuje nasz kraj:

Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy
Chociaż życie nam układa się nieprosto
Nie możemy rozstać się trzasnąwszy drzwiami
Moja miła, moja droga
Moja Polsko.

Wystąpili uczniowie klasy IC i II C: Maria Iwaszkiewicz, Magdalena Kimel, Martyna Knap, Dawid Orłowski, Sebastian Koweła, Damian Wlazło.

Scenariusz i opieka nad młodzieżą - Iwona Dominiak.

Zdjęcie główne: Ryszard Zabielski