Mieszkowe czytanie Mickiewicza

20 marca 2023

Wspomnienie 2022 roku, czyli jak, między innymi oczywiście, uczciliśmy Polski Romantyzm w Mieszku

Sejm ustanowił poprzedni  rok  2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu. Uczniowie naszej szkoły (klasa 2c i kilkoro uczniów z klasy 2a) wzięli udział w projekcie „Młodzieży Czytanie”, zorganizowanym przez Zachodniopomorską Kurator Oświaty oraz Dyrektor Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica. W Szczecinie czytaliśmy fragmenty IV Księgi „Pana Tadeusza”. Nie dość nam było na tym. Z uznania dla twórców romantyzmu postanowiliśmy w naszej szkole nagrać film z interpretacji ballady „Lilije” Adama  Mickiewicza.

W akcji wzięli udział nauczyciele naszego liceum na czele z Panią Dyrektor Renatą Brudnik i uczniowie z różnych klas. Scenografię do filmu przygotowała Nikola Szczęśniak z 2a.  Operator kamery - Iwona Dominiak, montaż i muzyka - Roch Rupar. Balladę interpretowali nauczyciele: Renata Brudnik, Beata Czajkowska, Patrycja  Cackowska, Iwona Dominiak, Żaneta Łukasiewicz, Agnieszka Żychska; oraz uczniowie: Zuzanna Badalewska 2c, Miguel Domingues – Klimek 2c, Wojciech Kieruzel 2a, Michał Ocalewski 2c, Aleksander Janota 2b, Olaf Krzyżaniak 1c, Michalina Mackiewicz 1e, Jakub Rudziński 3a, Roch Rupar 3a, Remigiusz Sosiński 1e, Nikola Szczęśniak 2a, Martyna Wojciechowska 2a, Piotr Zdybel 1b.

Zapraszamy do wysłuchania: Lilije - ballada Adama Mickiewicza

Warto przy tej okazji wspomnieć, że literackimi patronami 2023 roku są m.in. Aleksander Fredro, Wisława Szymborska.

Zdjęcie autorstwa Shalom - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8648912 (Tablica upamiętniająca miejsce pierwszego wydania Ballad i romansów w drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie)