12 marca 2025 roku grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę tragicznego bombardowania Świnoujścia. Wydarzenie to było częścią trwającego projektu Erasmus+ "Ochrona praw człowieka - przejęcie odpowiedzialności", realizowanego wspólnie z młodzieżą z Niemiec, Belgii i Niderlandów.
W tym roku mija 80 lat od najtragiczniejszego wydarzenia w historii naszego miasta. 12 marca 1945 roku samoloty alianckie zrzuciły na Świnoujście ponad 3 tysiące bomb burzących, a na skutek ataku zginęło od czterech do sześciu tysięcy osób, głównie cywilów - mieszkańców Świnoujścia, robotników przymusowych z Polski i Holandii, francuskich jeńców wojennych i uchodźców, którzy szukali schronienia w niewielkim mieście portowym.
Nasze liceum od wielu lat pochyla się nad tym dramatycznym wydarzeniem w naszej lokalnej historii. Pamiętamy, że bomby spadły również na gmach naszej szkoły, pochłaniając życie dziesiątek osób, które u schyłku II wojny światowej zmuszone były poszukiwać w nim przejściowego azylu.
Uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym na wzgórzu Golm. Ceremonię prowadziła Katharina Feike, kierownik Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm, a przemówienia wygłosili: Michael Sack (Starosta Powiatu Pomorze Przednie), Joanna Agatowska (Prezydent Świnoujścia), Bettina Martin (Minister Nauki Meklemburgii) oraz biskup Tilmann Jeremias.
Udział naszych uczniów w tym wydarzeniu stanowił wyjątkową lekcję historii i był jednym z elementów programu spotkania w ramach Erasmus+, w którym uczestniczyło łącznie 40 uczniów z czterech krajów: Polski, Niemiec, Belgii i Holandii. Dzięki temu międzynarodowemu spotkaniu młodzież miała możliwość nie tylko poznać tragiczną historię Świnoujścia, ale przede wszystkim podjąć wspólną dyskusję o prawach człowieka i odpowiedzialności za przyszłość.