Szaleństwa studniówkowej nocy

16 stycznia 2024

Ach, cóż to był za bal!!!

Ale zanim do niego doszło - najpierw było tradycyjne zapraszanie nauczycieli przez uczniów - w tym roku tego zadania podjęła się klasa IVD, która w dowcipnym przedstawieniu zdradziła nam motyw przewodni tegorocznej zabawy, którym stały się "Gwiezdne Wojny":

Zaiste, "Niech Moc będzie z Wami!", czyli jeden z najsłynniejszych cytatów światowego kina był podczas tej magicznej nocy z piątku na sobotę 12/13 stycznia przywoływany wielokrotnie, odmieniany przez różne osoby i liczby oraz zgrabnie łączony z cytatami z "Pana Tadeusza" - tak eklektycznie! Piękna sala balowa hotelu Radisson Blue Resort i jej specyficzne oświetlenie i dekoracje na stołach również mogły kojarzyć się z kosmicznym klimatem. Do "Gwiezdnych Wojen" nawiązała w swoim wystąpieniu zarówno Pani Dyrektor Renata Brudnik jak i goście specjalni: przewodnicząca Rady Miejskiej - Pani Elżbieta Jabłońska oraz Naczelnik Wydziału Edukacji - Pani Edyta Sawicka.

"To wielka radość móc z Wami dzielić tę wyjątkową chwilę", powiedziała Pani Dyrektor , "w której tak wyraźnie widać, że z nastolatków, którzy prawie cztery lata temu przekroczyli próg Mieszka, staliście się dorosłymi ludźmi - pięknymi  swą młodością i przyciągającymi otwartością. Dziś wyglądacie niezwykle, ale ta wyjątkowa chwila, która na ogół zdarza się raz w życiu taką właśnie szczególną  i niepowtarzalną winna mieć oprawę. W tym roku szkolnym motywem przewodnim pracy szkoły jest łacińska sentencja: per aspera ad astra . Wy, kochani, jesteście na drodze w kierunku swoich własnych gwiazd, swoich marzeń i realizacji planów. Również tegoroczne zaproszenie, za które dziękujemy waszym Rodzicom i Wam, w brawurowym wykonaniu klasy 4D, utrzymane było w konwencji gwiezdnej, dlatego pozostając w klimacie gwiezdnych wojen powiem krótko: niech moc będzie z Wami. Zawsze!"

Nasz gość specjalny - Pani Naczelnik Sawicka - w swoim wystąpieniu przeczytała również list Prezydenta Janusza Żmurkiewicza skierowany do naszych maturzystów. Oto jego fragment:

"Symboliczne sto dni, które pozostały Wam do egzaminu dojrzałości wymagają wysiłku, koncentracji i wytrwałości. Mam nadzieję, że dni te upłyną w spokojnej i twórczej atmosferze. Życzę Wam sukcesów, pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do wymarzonego celu. Chciałbym z tej okazji bardzo serdecznie podziękować dyrekcji szkoły oraz wszystkim nauczycielom, którzy doprowadzili Was do progu egzaminu dojrzałości. Jestem przekonany, że z tej próby wyjdziecie zwycięsko. Życzę Wam, aby dzisiejszy bal zapisał się trwale we wspomnieniach, gdyż to one pozwalają ocalić od zapomnienia szkołę i ludzi tworzących klimat tego miejsca. Życzę Maturzystom powodzenia podczas matury, a dzisiaj wspaniałej oraz bezpiecznej zabawy."

Część oficjalna jak zawsze zakończyła się sakramentalnym "Poloneza czas zacząć!" Zazwyczaj po tym wezwaniu wszystkie klasy wychodziły i każda z osobna ustawiała się do tańca. W tym roku było inaczej. Panie Monika Wawrzyniak i Anna Centkowska-Derda dokonały heroicznego wręcz czynu: udało im się przygotować młodzież do wspólnego, międzyklasowego poloneza na 36 par! Przyznać trzeba, że polonez, który wypełnia cały parkiet to było naprawdę imponujące widowisko, pod którego olbrzymim wrażeniem pozostajemy do dzisiaj wraz z rodzicami, którzy tłumnie przyszli, by obejrzeć swoje dzieci, a przy okazji, zapewne, wrócić wspomnieniami do swoich studniówek. W tym podniosłym momencie niejedna łezka została dyskretnie otarta z policzka...

Polonez do muzyki z "Pana Tadeusza" wypadł bardzo dostojnie

Oprócz wspólnego poloneza, jeszcze jedna rzecz wydarzyła się w tym roku po raz pierwszy w historii mieszkowych studniówek. Nie było osobnych występów klasowych, ale za to nastąpił prawdziwy cud: Pani Monice Wawrzyniak udało się zachęcić młodzież i zmobilizować do wielu, wielu prób, których efekt mogliśmy oglądać podczas studniówki dwukrotnie - za drugim razem na specjalną prośbę nauczycieli. Pierwszy pokaz tak wszystkich zachwycił, że poczuliśmy się nienasyceni tym pięknym widokiem i musieliśmy to zobaczyć jeszcze raz! Proszę popatrzeć: po raz pierwszy w historii Mieszka (o ile nam wiadomo) młodzież z różnych klas wykonała wspólnie zachwycający układ w rytm walca wiedeńskiego! To było bajeczne! Drodzy Uczniowie - dziękujemy za tę ucztę dla oka!

Zasilani pysznym jedzeniem, doskonale obsłużeni przez życzliwą kadrę hotelu Radisson, młodzież i nauczyciele bawili się do wczesnego, zimowego ranka! Nie zabrakło wspólnych tańców, w tym - a jakże! - tradycyjnej już od kilku lat belgijki! Po tak udanej zabawie czeka nas zapewne równie udana matura - czego naszym uczniom serdecznie życzymy!

Belgijka odtańczona dwa razy i wspólna zabawa - tak nam upłynął ten wspaniały czas!

Tekst/video: Agnieszka Żychska

Video - belgijka: Sebastian Błaż

Fotografie: Karolina Roguska

Dziękujemy Zachodniopomorskiej Telewizji za piękny materiał!