"Jan Heweliusz" - pamiętamy

16 stycznia 2024

Dzień 14 stycznia 2024 to kolejna rocznica tragedii promu "Jan Heweliusz", który 31 lat temu w mroźną, sztormową noc wyszedł ze Świnoujścia w kierunku portu przeznaczenia - Ystad. Niestety, nad ranem, kilkanaście mil od przylądka Arkona na Rugii, wśród wysokich na kilka metrów fal i huraganowego wiatru, prom nabrał przechyłu i po godzinie obrócił się do góry dnem. Akcja ratunkowa doprowadziła do uratowania zaledwie 9 członków załogi, w wodach Bałtyku zginęło zaś 55 osób, w tym wszyscy pasażerowie. W Świnoujściu, w każdą rocznicę tej katastrofy rozbrzmiewają syreny, a pod pomnikiem "Tym, co nie powrócili z morza" składane są kwiaty.

W tym roku naszą szkołę reprezentowały Panie Hanna Krajniak i Ewa Puchała z uczniami z klasy 1e: Kacprem Wolickim i Karolem Rajnerem.

Zdjęcia: Zachodniopomorska Telewizja