Teatralny marzec w "Mieszku"

3 kwietnia 2023

A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie./Joanna Kulmowa/

Teatr inspiruje, uczy wrażliwości, kreatywności. W tym roku święto teatru trwało w naszym liceum niemal cały marzec. Już 03.03.2023 roku wzięliśmy udział w spotkaniu samorządowym kobiet w Galerii Art Miejskiego Domu Kultury. Pojawiliśmy się tam z opiekunką Koła Teatralnego MATTiM, Panią Iwoną Dominiak, która otrzymała zaproszenie na spotkanie od Przewodniczącej Rady Miasta - Pani Elżbiety Jabłońskiej - oraz Prezydenta Miasta - Pana Janusza Żmurkiewicza.

Po występie dzieci z SOSW, zaprezentowaliśmy fragmenty „Alicji w Krainie Czarów”.

W występie wzięli udział następujący uczniowie:
Patrycja Śmich 4 A, Amelia Surudo 4 B, Nikola Szczęśniak 2 A, Martyna Wojciechowska 2 A, Piotr Zdybel 1B, Zofia Kobiś 1E. Po występie Piotr Zdybel i Pan Prezydent Janusz Żmurkiewicz złożyli życzenia wszystkim zebranym kobietom z okazji ich święta. Następnie przy poczęstunku Pani Iwona Dominiak opowiedziała o swoich teatralnych pasjach i artystycznej pracy z młodzieżą. To było bardzo sympatyczne i pełne humoru spotkanie.

Od 20 marca zaczęliśmy przygotowywać się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego 27 marca. To święto wprowadzono po raz pierwszy w 1962 roku we Francji, zyskało ono rozgłos i dzisiaj jest  najważniejszym świętem ludzi teatru. W naszej szkole obchodzimy je od 2001 roku w formie konkursów i apelu dla klas pierwszych. W tym roku odbył się konkurs z wiedzy o teatrze (głównie antycznym) i konkurs na najlepsze teatralne plakaty. 24 marca odbył się apel podsumowujący konkursy teatralne w naszej szkole. Rozpoczęli go uczniowie fragmentem „Antygony w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego.

W  postacie bohaterów wcielili się: Anita - Justyna Furmańczyk 1B, Sasza - Piotr Zdybel 1B, Pchełka – Olaf Krzyżaniak 1C, Policjant – Marek Kuśnierek 2A. Było refleksyjnie i zabawnie.

Po występie organizatorka imprezy  - Pani Iwona Dominiak - ogłosiła wyniki konkursów i wręczyła nagrody, które ufundowała Rada Rodziców LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I. Nagrodzeni statuetkami i dyplomami zostali uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki.

1. Test z wiedzy o teatrze: I m-ce Anna Caban  1C; II m-ce Michalina Mackiewicz; III m-ce Antonina Lupa 1A.
  2. Plakat teatralny: I m-ce Michalina Mackiewicz; II m-ce Hanna Ślusarz, Julia Kośnik, Gracjan Zakens 1A; III m-ce Julia Szypulska  1D.

Pozostałe plakaty wykonali: Oliwia Wajs i Olaf Krzyżaniak 1C; Justyna Furmańczyk oraz Zuzanna Kowalewska 1B.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.

Święto Teatru zakończył udział uczniów w etapie powiatowym 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ARA 31 marca 2023 r.