Uczniowie IC na warsztatach aktorskich

19 czerwca 2018

4 czerwca klasa I c miała przyjemność wziąć udział w warsztatach aktorskich. Warsztaty odbywały się w Bibliotece Miejskiej i były prowadzone przez Agnieszkę Sitek oraz Tomasza Mędrzaka. Oboje są aktorami teatralnymi i telewizyjnymi. Pana Tomasza możemy kojarzyć z roli Stasia w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Całe warsztaty opierały się na twórczości Aleksandra Fredry. Na początku spotkania Pan Tomasz poprowadził dialog z publicznością, w którym poruszył tematy takie jak: język miłości, realia polskiej telewizji, czyli jak wyglądają polskie seriale od środka, o pracy jako dyrektora teatru "Ochota". Nie zabrakło wielu zabawnych i pouczających anegdot.

Drugim etapem warsztatów była wygłoszona przez Panią Agnieszkę biografia Aleksandra Fredry, o jego początkach z literaturą oraz życiu prywatnym. Na sam koniec wydarzenia zostały odegrane sceny ze "Ślubów panieńskich" A. Fredry. Mimo, że w scenach przewinęło się 4 postaci, to grane były tylko przez dwie osoby, co świadczy o umiejętnościach prowadzących. Z całego spotkania płynie bardzo ważne przesłanie: „Jesteśmy tym, co mówimy”.

Pan Tomasz i Pani Agnieszka przekazali nam, że to kim jesteśmy, wynika z naszego języka, którym się na co dzień posługujemy. To jak żyjemy, z kim żyjemy, to wszytko kształtuje nas i nasz język. Patriotyzm, nasza historia jako narodu, piękno literatury opiera się na naszym języku ojczystym. Zwracajmy uwagę na to jak i co mówimy, bo świadczy to o naszym intelekcie i świadomości narodowej. Pamiętajmy o pięknie naszego języka i sięgajmy do polskich autorów.

Bartosz Ciemięga, kl. IC